avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate ydaa

Activitate ydaa

Va multumesc! Deja considera ca imi da mai mult decat suficient pentru intretinerea copiilor. Daca cu salariul meu acopeream integral cheltuielile cu cresterea copiilor si utilitatile, nu-i mai ceream nimic. Iar, in privinta casei, i-am cerut sa-mi dea dreptul sa particip si eu la plata ratelor (pe jumatate) ca sa pot fi proprietar cu drepturi egale cu el, pentru a evita situatia in care, in viitor sa fiu nevoita sa ajung in chirie cu copiii.Dar nu vrea. Daca, in mod intentionat, nu imi da dreptul sa particip la plata creditului, in egala masura cu el, doar pentru ca la final , el sa fie proprietar pe aprox 90% din apartament, nu comite o infractiune?
Multumesc foarte mult! Pe cale amiabila, la notar, nu doreste acum partajul, iar sa initiez un partaj judiciar, momentan, vreau sa-l ocolesc pentru ca vreau sa evit scandalul, amenintarile, etc. Ca sa preiau ratele, fara scandal (judecata) , nu pot , pentru ca el nu vrea sa faca partajul acum. Singura varianta este sa strang bani...
Eu sunt angajata, am un venit lunar de aprox 1800 lei, la care se adauga pensia alimentara stabilita de comun acord, de 1950 lei. In cazul acesta , se poate pune problema ca nu pot intretine decent copiii, astfel incat (intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat), sa-mi fie luati, desi in toata perioada lipsei tatalui, eu m-am ocupat exclusiv de ei?
Nu vrea sotul. Apartamentul este proprietatea bancii (pana la rambursarea integrala a creditului) si nu putem face partajul decat pe ceea ce am platit pana acum.
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: eu si sotul meu am achizitonat un apartament, acum 2 ani , prin credit impotecar, la care platim rate. Anul acesta divortam, dar nu facem partajul. Rata doreste sa o plateasca el, lunar. Intrebarea mea este: Daca , peste cativa ani, dupa ce va reusi sa plateasca integral creditul ( el emigreaza in Anglia, ca farmacist , si va avea un salariul f bun), va veni si va vrea sa faca partajul, daca va demonstra ca, din veniturile lui, (dupa divort), a platit datoria la banca ( de la momentul divortului), ii va reveni mai mult de 50% din casa? Daca da, in situatia in care eu nu voi putea sa-l despagubesc, va putea sa ma dea afara din casa cu tot cu copii, sau si mai rau , sa ceara sa ia el si copiii (dupa divort copii raman la mine, divortul fiind incheiat pe cale amiabila, la notar), motivand ca nu am bani sa-l despagubesc si nici sa stau cu copiii in chirie (in situatia in care el ramane in casa si eu trebuie sa plec cu copiii) ?
Va rog f mult sa imi raspundeti! Va multumesc!