avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut2019

Activitate Ionut2019

Răspuns la discuția Bani dați cu imprumut
Bună ziua

Încerc pana la finalul anului sa rezolv pe cale amiabila problema dacă nu, vad ca domnul Tabrea știe procedura de recuperare.....

Company Advising a scris:

Intr-adevar. Sanse sunt. Proces dificil.Nu veti putea solutiona de unul singur din moment ce nu vrea sa achite benevol.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Vă paște un proces dificil, însă șanse sunt!
Luați legătura cu un avocat bun care urmează să întreprindă, cronologic, următoarele demersuri:
-somație, punându-i în vedere că nerestituirea sumei vă va determina să vă adresați instanței, context în care va achita inclusiv cheltuieli de judecată;
-o acțiune în răspundere civilă contractuală, context în care dovada contractului se va face prin inscrisurile mentionate coroborate cu proba cu martori, fiind admisa pe motiv de imposibilitate morală de perfectare a contractului in scris, intrucât este vorba despre un membru al familiei.



Răspuns la discuția Bani dați cu imprumut
Bună ziua

Încerc pana la finalul anului sa rezolv pe cale amiabila problema dacă nu, vad ca domnul Tabrea știe procedura de recuperare.....

Company Advising a scris:

Intr-adevar. Sanse sunt. Proces dificil.Nu veti putea solutiona de unul singur din moment ce nu vrea sa achite benevol.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Vă paște un proces dificil, însă șanse sunt!
Luați legătura cu un avocat bun care urmează să întreprindă, cronologic, următoarele demersuri:
-somație, punându-i în vedere că nerestituirea sumei vă va determina să vă adresați instanței, context în care va achita inclusiv cheltuieli de judecată;
-o acțiune în răspundere civilă contractuală, context în care dovada contractului se va face prin inscrisurile mentionate coroborate cu proba cu martori, fiind admisa pe motiv de imposibilitate morală de perfectare a contractului in scris, intrucât este vorba despre un membru al familiei.



Răspuns la discuția Bani dați cu imprumut
Nu prea.

ynocentta a scris:

Aveti incheiat document de imprumut care sa probeze sustinerile dv,termen restituire imorumut ?

Bună ziua
Anul asta am împrumutat pe un membru al familiei cu 40000 euro iar acum omul nu prea are de gând sa ii ramburseze. Banii i-am trimis prin virament și pe o suma foarte mare am scris împrumut.
Am ceva șanse sa ii recuperez în instanta sau îmi iau gândul de la ei?
Mulțumesc pentru sfat