avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani dați cu imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani dați cu imprumut

Bună ziua
Anul asta am împrumutat pe un membru al familiei cu 40000 euro iar acum omul nu prea are de gând sa ii ramburseze. Banii i-am trimis prin virament și pe o suma foarte mare am scris împrumut.
Am ceva șanse sa ii recuperez în instanta sau îmi iau gândul de la ei?
Mulțumesc pentru sfat
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 14:13, 8 Noiembrie 2018
Aveti incheiat document de imprumut care sa probeze sustinerile dv,termen restituire imorumut ?
Buna ziua,
Daca puteti sa-l determinati sa va semneze o hartie prin care se obliga sa va restituie banii ii mai vedeti, daca nu ....
Nu prea.

ynocentta a scris:

Aveti incheiat document de imprumut care sa probeze sustinerile dv,termen restituire imorumut ?

Vă paște un proces dificil, însă șanse sunt!
Luați legătura cu un avocat bun care urmează să întreprindă, cronologic, următoarele demersuri:
-somație, punându-i în vedere că nerestituirea sumei vă va determina să vă adresați instanței, context în care va achita inclusiv cheltuieli de judecată;
-o acțiune în răspundere civilă contractuală, context în care dovada contractului se va face prin inscrisurile mentionate coroborate cu proba cu martori, fiind admisa pe motiv de imposibilitate morală de perfectare a contractului in scris, intrucât este vorba despre un membru al familiei.
Intr-adevar. Sanse sunt. Proces dificil.Nu veti putea solutiona de unul singur din moment ce nu vrea sa achite benevol.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Vă paște un proces dificil, însă șanse sunt!
Luați legătura cu un avocat bun care urmează să întreprindă, cronologic, următoarele demersuri:
-somație, punându-i în vedere că nerestituirea sumei vă va determina să vă adresați instanței, context în care va achita inclusiv cheltuieli de judecată;
-o acțiune în răspundere civilă contractuală, context în care dovada contractului se va face prin inscrisurile mentionate coroborate cu proba cu martori, fiind admisa pe motiv de imposibilitate morală de perfectare a contractului in scris, intrucât este vorba despre un membru al familiei.

Alte discuții în legătură

Nerespectarea termenilor contractuali: ce pot face ca să oblig fotograful de la nuntă să-și îndeplinească obligațiile asumate? Ioanamariasud Ioanamariasud Buna ziua, ma puteti ajuta, va rog, cu raspunsul la urmatoarea speta.. am incheiat un contract cu un fotograf iar acesta nu a livrat toate bunurile stipulate ... (vezi toată discuția)
înregistrare audio cu tel și sms-uri Dani Bcd Dani Bcd Poate fi folosită înregistrarea și mesajele scrise dintre 2 pers pentru o sumă de bani împrumutată dar fără nici un act scris (doar sms și audio în ... (vezi toată discuția)
Litigiu telekom RaduSrb RaduSrb Buna ziua, Doresc sa deschid un proces impotriva Telekom. Trebuie sa-mi recuperez de la ei 2.000 ron din Ianuarie 2018 si sunt obligat sa fac asta in ... (vezi toată discuția)