Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectarea termenilor contractuali: ce pot face ca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectarea termenilor contractuali: ce pot face ca să oblig fotograful de la nuntă să-și îndeplinească obligațiile asumate?

Buna ziua, ma puteti ajuta, va rog, cu raspunsul la urmatoarea speta.. am incheiat un contract cu un fotograf iar acesta nu a livrat toate bunurile stipulate în contract la timp. Incerc de aproximativ 1 luna si jumatate sa dau de el si nu mi raspunde pe niciun mijloc de comunicare (facebook, mail, mesaj, whatsapp). In contract scria ca trebuia sa mi aduca cdurile in max 60zile de la eveniment si au trecut deja 3 luni jumatate.. m am întâlnit cu el, cu chiu cu vai a adus albumele.. dar acum iar nu mai este de gasit. As vrea sa incerc sa ii trimit o adresa cum ca il voi actiona in instanta. Aveti un model? Sau care ar fi cea mai buna metoda de soluționare a acestui caz pe cale amiabilă? Problema este ca fotograful a mai fost chemat la inca 2 evenimente in cadrul familiei si la care nu s au mai incheiat contracte, dar el a luat banii integral si nu si a onorat comenzile.. eu macar am albumele, dar celelalte persoane n au nimic, decat banii luati. Iar eu il pot actiona in instanta pt ca am contract.
Manuela Rășină, administrator
Procesul se bazează pe clauzele contractuale.
Exista si interpretarea clauzelor contractuale.
Contract nu inseamna numai ceva scris.Nici mulți avocați nu cunosc acest lucru dar asa este de fapt si de drept.
Proces se poate deschide si fara contract scris daca nu se respecta obiectul contractului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns. Si ce ar trebui sa fac? Putem să ii trimitem o adresa? In care sa mentionam ca mai are x timp pana intentez proces din cauza nerespectării clauzelor? Daca nu trebuie contract scris, ce pot face ceilalți membrii ai familiei? Am vrea sa rezolvam pe cale amiabilă in prima instanta. Multumesc anticipat
Luați legătura cu un avocat pentru a vă formula o somație prin care i se pune în vedere să își îndeplinească obligațiile pentru a evita intentarea unei acțiuni în răspundere civilă contractuală, context in care va fi obligat și la plata cheltuielilor de judecată.
Dacă somație nu va produce efecte, abia atunci va trebui să luați în calcul posibilitatea depunerii cererii.
Multumesc frumos pentru raspuns
Puteti deschide proces fără notificare.
O notificare va costa mult fel de fel daca apelați la avocați sofisticat cu tehnici avansate de apărare.
Însăși acțiunea reprezinta somatie dar nu sunt mult avocați și judecători care sa cunoasca asa ceva.De fel, doar cei foarte experimentați cunosc tainele dreptului în amănunt.
De câțiva ani avocații tineri abordează dreptul ca afacere desi dreptul.este o artă.
Dreptul este simplu sau complicat...exista ca vorba...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat