avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Dany dany12

Activitate Dany dany12

Răspuns la discuția Uzucapiune
Multumesc domnule avocat eu dupa parerea ea fiind evident prin inscris ca reclamantu a fost chirias deci a locuit precare detentiar nu sub nume de proprietar conform art 1853 nu poate uzucapa conform HG40 din 1999 pot evacua
Răspuns la discuția Uzucapiune
Va rog sa ma ajutati daca mai am vreo sansa sau nu la contestatie in anulare daca mai are rost sa continui sau sa ma opresc
Discuție Uzucapiune
Buna ziua sunt nou pe aici va rog sa ma lamuriti am avut un proces fiind parat in dosar de uzucapiune am pierdut speta ca nefondat acestia prezentand un inscris sub semnatura privata de vanzare a casei sh teren de la alt cineva decat proprietarul am gasit de curand un inscris foarte vechi in creion scris intre proprietar sh reclamant o intelegere de sedere
eu la contestatia in anulare am vreo sansa sa imi recapat locuinta sh terenul de la chirias multumesc
Buna ziua bunica mea are titlu de proprietate din 1995 pe un teren pe acest teren este 2 imobile unul construit de ea cu sotul si unul construit de tatal ei. in imobilul tatalui ei au fost bagati chirias de catre o batrana de prin bacau lasata de bunica mea sa locuiasca acolo deoarece nu avea unde sa mearga se presupune din 1970 aceasta fiind dusa la azil de catre primaria locala in 1984 de atunci bunica mea si chiriasi au avut mai multe certuri pt eliberare a imobilului ajungand pana la deschiderea unui dosar prin anul 2000 bunica mea avand titlu de proprietate emis in anul 1995 dosarul din 2000 sa perimat deoarece exista sfatul batranilor care au convinso pe bunica sa il lase sa locuiasca pana la deces ceia ce sa si intamplat chiriasul decedand prin 2008 de atunci imobilul ramanand in paragina in 2017 fica decedatului vine si si ne cheama in instanta pt uzucapiune respectiv ea depune la dosar chitanta de mana intre tatal ei si batrana din bacau din 1972 martorii fiind frati socru cumparatorului proprietar fiind bunica mea
Chitanta de plata a impozitului pe locuinta cum a ajuns in posesie nu stim
Registru categorie de folosinta oferit de cap in acei ani
Iar noi depunem titlu de proprietate
Chitanta plata a terenului din ani 1999-2018
Adeverinta ca batrana nu figureaza cu casa si loc de casa pe teritoriu
De la arhivele statului ca nu figuraza cu casa teren si matricole pe raza comunei
Adeverinta ca nu a fost casatorita cu tatal bunici mele
Adeverinta ca primaria nu are cunostinta de aceasta
Adeverinta ca a fost internata in azil in 1984
Nu am renuntat niciodata la imobil si teren
Iar noi iam lasat din mila sa locuiasca platind bunici mele dupa dosar o chirie constand in ajutor munca etc
Si ca urmare instanta a admis cererea reclamantei cu drept de apel si parati sa achite cheltuieli de judecata
In aceste conditii imi mai pot recupera bunurile considerand ca am dreptul multumesc