avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna ziua sunt nou pe aici va rog sa ma lamuriti am avut un proces fiind parat in dosar de uzucapiune am pierdut speta ca nefondat acestia prezentand un inscris sub semnatura privata de vanzare a casei sh teren de la alt cineva decat proprietarul am gasit de curand un inscris foarte vechi in creion scris intre proprietar sh reclamant o intelegere de sedere
eu la contestatia in anulare am vreo sansa sa imi recapat locuinta sh terenul de la chirias multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:28, 25 Mai 2020
Va rog sa ma ajutati daca mai am vreo sansa sau nu la contestatie in anulare daca mai are rost sa continui sau sa ma opresc
Mergeti cu actele la avocat.
Procesele se judeca pe baza de acte si avocatul analizeaza cazul precum judecatorul deoarece exista aceleasi reguli procesuale si aceleasi rationamente juridice.
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc domnule avocat eu dupa parerea ea fiind evident prin inscris ca reclamantu a fost chirias deci a locuit precare detentiar nu sub nume de proprietar conform art 1853 nu poate uzucapa conform HG40 din 1999 pot evacua
Da, chiariasul nu poate uzucapa.
Daca va ajunge doar atat va confirm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune - se poate? baciucristian baciucristian Buna ziua. Poate ma ajutati va rog cu urmatoarea problema. O matusa locuieste din anul 1975 intr-o casa nationalizata. In anul 1999 a cumparat casa in baza ... (vezi toată discuția)
Teren- conditii de dobandire a dr de proprietate prin uzucapiune iancutuila iancutuila va rog sa ma lamuriti si pe mine . in 1990 am cumparat un teren de 0,15 h pe care am construit o casa . avem doar o chitanta de mana si nu avem titlu de ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatarea uzucapiunii de 30 de ani fd fd in conditiile in care detin o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de constatare a uzucapiunii pronuntata in contradictoriu cu o alta persoana ... (vezi toată discuția)