avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate Mantu ion

Activitate Mantu ion

va rog sa-mi spuneti daca se poate in ce temei legal ii pot actiona in judecata?
Buna ziua,
Am de pus o interbare. In ce temei de lege angajatorul poate refuza eliberarea unei adeverinte?
Am sa fiu mai explicit. In afara salariului de baza,sporului de vechime si fidelitate care au facut obiectul
altei adeverinte pe care am primit-o, am solicitat o adeverinta pentru alte venituri (ex. adaos de vacanta,ajutoareCCM primite de Paste si Craciun,prime, premii productivitate etc) in care sa se specifice ca s-au platit ,SAU NU , impozitul
si contributia la CAS cuvenite.
Angajatorul (ENEL) a refuzat sa elibereze o astfel de adeverinta ,pe motiv ca nu sunt luate in calcul la pensie ca venituri permanente..
Eu am cerut aceasta adeverinta, tocmai ca sa-mi arate ca s-au platit sau nu contributia la CAS .
Ce pot sa fac ,ca sa obtin aceasta adeverinta, pe care alti angajati se pare ca au primit-o (asta a rezultat
din dosare castigate in instanta de angajati ENEL tocmai ptr. aceste venituri)
Cu stima,
Mantu i.
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dat.
Intai a murit fratele cel mare a defunctei ,dupa care sora si apoi nepoata sorei.Alti mostenitori in afara de cei care i-am aratat nu mai sunt
Scuze ,cred ca ma gresit.Mentionez ca defuncta a mai avut o sora care a decedat.Sora respectiva a avut o fata care a murit si a lasat in urma ei tot o fata, respectiva stranepoata mentionata mai sus .
Da sora a avut un copil, si el decedat.
Iar "stranepoata" este fiica acestui copil
Cum se impart bunurile defunctei (care a avut un frate si o sora,amindoi decedati) la un nepot de frate si o nepoata al aceluiasi frate ,cei doi fiind vitregi (sunt frati dupa tata) si o stranepoata de la sora (decedata )