avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate alex_fr

Activitate alex_fr

Multumesc pt raspuns. Scuzati ignoranta, dar mai am o intrebare: in conditiile in care se va reusi intabularea pe 1000 mp urmand procedura indcata de dvs atunci eu voi semna actul pentru ce suprafata? 800, 1000 sau 1300 mp?
Pe titlu scrie 800 mp. LA primarie ei platesc 1300 mp. De ce, asta eu nu stiu si nu am putut afla. Terenul il are de mostenire de zeci de ani.

Pana la urma le-am spus ca nu imi place situatia si ca prefer sa le dau pretul corect in pentru suprafata adevarata de 1000 mp. Adica sa le dau un pret mai mare si sa am actele corect.

Azi ei au aflat ca ar putea la prefectura sa "transfere" in titlu suprafetele. Adica pe hartie sa "ia" dintr-un alt teren de-al lor ca sa il intregeasca pe asta la dimensiunile corecte. Ei zic ca rezolva intr-o luna jumatate, insa cred ca fara o hotarare judecatoreasca nu se poate.
Buna ziua!

Intrucat aici este locul de pelerinaj al celor cu probleme juridice existente sau potentiale, am sa va expun si eu situatia mea.

Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pe un teren intravilan la tara de 800 mp. Vanzatorul este de varsta a 3-a, are titlu de proprietate emis in 1992, fara cadastru. De fapt am negociat cu fiica dansului. In ziua semnarii actului mi-au spus ca in realitate este foarte posibil sa fie mai mult de 800 mp si ca vor mai multi bani. Vazand la notar ca nu vor putea vinde cu acte ceea ce este in plus, am convenit verbal ca ii voi plati 1/2 din pretul pe mp convenit in antecontract. Am facut bine sau rau?

Intre timp dupa masurari a reiesit o suprafata de putin peste 1000 mp. Am inteles ca la cadastru vor sa ma intrebe de unde sa imi "taie" o bucata, ca sa raman in acte cu 800 mp. Pe mine treaba asta ma incurca, pentru ca am aflat apoi ca nu voi putea construi pe acea suprafata. Am aflat ca la primarie vanzatorul a platit impozit pe o suprafata de 1300 mp. Terenul este acum imprejmuit, batranul povesteste ca unul dintre vecini i-ar fi mutat gardul acum cateva zeci de ani, ocazie cu care si-ar fi tras pentru el o parte din suprafata. Ce o sa ma fac daca unul dintre vecini repeta "procedura" pe terenul unde nu am acte, nu voi avea nici un drept sa ma opun legal! Banuiesc ca o chitanta de mana nu va avea nici o valoare.

Ce e de facut? Parca nu prea mai vreau sa platesc jumatate din pret pe terenul pe care nu voi avea acte. In astfel de cazuri de obicei cum se inteleg partile? Va multumesc mult pentru lamuriri si sfaturi care sunt binevenite!