avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate edeka

Activitate edeka

Voi merge la Administratia Cimitirelor cu speranta ca voi putea incheia contract pentru o nisa destinata pastrarii urnei. Problematic pentru mine va fi faptul ca nu detin nici certificatul de deces, nici adeverinta de incinerare si , intrand in conflict cu familia, nu le voi putea obtine de la acestia. Sper sa gasesc o rezolvare... Am citit prevederile Hg741 din 2006 care reglementeaza pastrarea urnelor pe spatiul public, insa nu am vazut o prevedere legala expresa privind interdictia de pastrarea a urnelor acasa. Pe pagina crematoriului scrie ca , in functie de dorinta familiei sau a defunctului, urna poate fi depusa in columbar, ingropata, pastrata acasa sau se poate imprastia cenusa in diverse locuri. Stiu, insa, ca pagina crematoriului nu tine loc de lege. Inca o data, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va doresc o zi buna.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Aveti dreptate: si eu simt ca e o rautate gratuita din partea rudelor defunctului.
Concubinul meu a decedat si, conform dorintei lui, a fost incinerat. Am informat familia lui (sora lui si fiica lui in varsta de 19 ani) ca dorinta lui a fost ca urna sa ramana la mine. Pe acest considerent, cu acordul familiei, urna mi-a fost inmanata mie de catre firma de pompe funebre.

A doua zi dupa incinerare si primirea urnei, sora concubinului m-a sunat ca sa ma informeze ca doreste sa puna urna in curtea casei sub pretextul ca doreste sa ii dea fiicei defunctului posibilitatea de a-i aprinde o lumanare. I-am raspuns ca nu consider normal acest fapt, din 2 motive: 1. a tine urna in curte este o lipsa de respect fata de cel decedat; 2. incalcarea dorintei defunctului.

Eu nu doresc sa privez pe nimeni de posibilitatea de a aprinde o lumanare in amintirea defunctului si oricat de tare m-ar durea sa nu ii respect dorinta ca urna sa ramana la mine, i-am propus surorii lui sa mergem la Ad-tratia Cimitirelor si sa inchei contract pt o nisa in care sa depun urna. A refuzat categoric, a vociferat, 'amenintandu-ma' cu darea in judecata si ca imi trimite politia la usa, iar apoi mi-a inchis telefonul in nas. Ulterior, concubinul ei mi-a trimis mesaje jignitoare pe telefon, facandu-ma 'nesimtita' si acuzandu-ma ca am 'sechestrat' urna.

Eu nu doresc sa fiu acuzata ca fac ceva ilegal si as dori sa stiu daca exista o lege care sa imi interzica sa detin aceasta urna pe care am primit-o cu acordul familiei si care sunt consecintele pe care ar trebui sa le suport in cazul in care fiica sau sora defunctului ma vor da in judecata. Mentionez ca am achitat costurile incinerarii: banii i-am dat surorii defunctului, avand si martori in acest sens. Va multumesc anticipat.