avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate kappo

Activitate kappo

Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Am si eu o problema.In urma divortului a ramas sa/i platesc ficei mele o suma lunara de bani,am platit 4 ani,pana anul trecut cand mi/am schimabat locul de munca si mama ei a fost de acord sa nu mai platesc.Tot anul trecut i/am dat mamei o suma de bani care ar acoperi pensia urmatorii 18 ani,fata mea are 10 ani acum.Ma gandeam sa fac un act cu mama ei,poate vreodata se razgandeste si im face probleme.Banii au fost dati imprumut,as fi deacord sa renunt la ei in schimbul renuntarii la plata pensiei.Daca mi/ati da ceva sfaturi mi/ati fi de mare ajutor.Va multumesc !
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Buna ziua ! Prietena mea are o fetita de 4 ani dintr/o relatie anterioara,copil recunoscut de tatal ei.Relatia lor a durat 5 ani insa nu au fost casatoriti,nu mai sunt impreuna de 8 luni.IN urma cu cateva luni a introdus actiune ptr stabilirea custodiei si a drrepturilor copilului,fata locuind cu mama ei.3 luni tatal ei a tr 1.200 lunar apoi a renuntat,suma fiind stabilita de el .De ceva timp el se poarta urat cu mama ei,copilul vazandu/l o data pe luna sau mai rar.in instanta el cerand ce fetita se mearga cu el doua weekend-uri la domiciliul lui si cate doua saptamani in vacante .V-as ruga frumos sa/mi spuneti daca este mai bine sa faca o intelegere cu tatal copilului sau sa stabileasca instanta valoarea pensiei si daca poate cere ca fetita sa nu se vada cu tatal ei decat in preazenta mamei.Va multumesc frumos !........am uitat,procesul se judeca.....