avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate mari_ana123

Activitate mari_ana123

Buna ziua! Mi-as dori sa plec din tara cu copilul de 4 ani pentru ca am primit o oferta foarte buna intr-o tara vestica. Cu natura jobului meu, nu am lucrat niciodata in Romania, dar am facut consultante si am putut lucra foarte mult de acasa sau sta in mare parte a timpului in Bucuresti. Acum insa situatia s-a schimabt si ar trebui sa ma stabilesc altundeva. Nefiind casatorita nicidoata, cand s-a produs separarea am decis sa ne ocupam impreuna de copil. Sta 3 4 zile la mine, apoi la el, sau in functie de cum avem nevoie. De obicei ne impacam foarte bine. Acum insa, cu plecarea, nu este de acord sa vina cu mine. Nu stiu ce sa fac. Joburile la care am acces in Romania, dupa 2 ani de cautat, imi aduc putini bani, in jur de 3000 RON, care nu imi ajung sa ma ocup de chirie si copil, plus celalalt copil care a mai aparut intre timp. Jobul din strainatate imi ofera multe beneficii financiare si flexibilitate pentru ca am copii si acopera multe cheltuieli legate de ei. Sunt intr-un alt cuplu, si tatal nu vrea sa imi lase copilul si pentru ca nu e de acord cu noua mea relatie si noul copil. Stiu ca va fi greu si pentru tata, i-am propus sa ii acopar o parte din cheltuielile legate de venirea acolo si sa aduc copilul cat de des se poate in Romania si toate vacantele. Credeti ca exista vreo cale legala sa il oblig sa lase copilul sa vina cu mine? Mentionez ca si el, ca si mine, e foarte apropiat de copil si nu i-a facut niciodata niciun rau. Am mare incredere in el, dar eu nu pot ramane aici, din motive financiare si imi doresc si eu sa stau cu copilul
Buna! Ce s-a mai intamplat cu decizia ta? Si eu sutn intr-o situatie similara. Ma impac destul de bine cu tatal, ne-am cunoscut cand nu locuiam in Romania. El a vrut sa se intoarca si am fost de acord crezand ca e temporar, acum si-a modificat decizia. prin natura jobului eu nu gasesc nimic care se imi permita sa traiesc in bucuresti, jobul din afara imi acopera cheltuieli semnificative pentru ccopil. ce sa fac?