avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate GeorDanny

Activitate GeorDanny

Da merg si astazi la munca dar in aceelasi timp merg si la interviu la o alta firma , sa vedem ce conditi imi ofera acolo , sper eu mai bune decat aici .
Ideea este urmatoarea :
As dorii ca o data cu plecarea mea sa pot face ceva "pentru firma actuala" sa nu mai faca ce a facut si pana acum , nu stiu un control ceva , sa le fac o reclamatie , poate schimb ceva pentru colegii mei care raman in continuare si care cred ca "imputarea unei sume din salariu este un lucru normal"
In ce conditii legale pot sa le inmanez demisia fara preaviz ?


Asadar astept un sfat o parere orice este bine venit.

Multumesc!
Lucrez la o firma unde penalizarile au devenit un lucru normal la fiecare salariu ele nu sunt nici`o data mai mici de 50 lei .
Ultima pe care am primit`o fiind in valoare de 1000 lei motivand o greseala de servici ,salariul fiind de 800 lei banii in mana ,
as dorii sa stiu si eu daca firma imi poate imputa ata aceeasta suma cat si o penalizare normala de 50 lei la salariu si cu ce drept mai ales !

Am uitat sa mentionez ca firma :
1.NU da fluturasii de serviciu salariu este scris pe o hartiuta pe care trebuie sa o semnam ,
2.Suntem obligati sa facem si serviciul de noapte de 13ore{20-09} dupa serviciul de 8 pe zii {09-06} daca refuzam sa efectuam orele de noapte suntem penalizati cu 50 lei
3.Suntem obligati sa venim la servici si sambata si duminica 1 saptamana cu 1 saptamana libera
4.Nu am primit nici o copie dupa contractul de munca

Va multumesc anticipat pentru raspuns !!!