avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate delia223

Activitate delia223

Buna ziua.
O mica problema, daca stie cineva un raspuns si multumesc anticipat.
Locuiesc in Spania si imi expira cartea de identitate. Momentan sunt in Romania si doresc sa merg sa imi fac o alta carte de identitate. Din ce am vazut pe site-ul lor,este nevoie de o persoana care sa "ma ia" in spatiu aici in Romania. Daca eu am rezidenta in Spania si certificat de la Primaria Madrid care atesta faptul ca locuiesc la adresa X.... Pe buletin se pot pune aceste date? Sau sunt acceptate aceste documente? In tara nu am cine sa ma ia in spatiu.

Multumesc!
Problema este ca eu platesc. Nu am toata suma, undeva la 10.000 de lei mai sunt. Dar lunar achit prin cont executorului 100/200 de euro, in functie de posibilitati. De asta imi este frica sa nu pateasca mama ceva, nu are bunuri de valoare. Chiar nu stiu ce ar putea lua dintr-o casa parinteasca de o varsta cu mama. Doar ca este singura, bolnava si speriata.

Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,
Am nevoie de putin ajutor. Acum 2 ani am facut un credit la o banca, intre timp nu am reusit sa achit la timp datoria. Problema este urmatoarea.
La adresa din buletin locuieste mama mea, mentionez ca fizic nu am nimic pe numele meu, am inteles ca o tot suna firme care o ameninta ca vin si ii iau mobila din casa, televizorul, etc. Este posibil asa ceva?

In ultima perioada am inceput sa achit esalonat executorului judecatoresc, atat cat pot si depun in fiecare luna. Problema este ca telefoanele, scrisorile si amenintarile nu au incetat. Mama mea are 90 de ani si este extrem de panicata. Chiar se poate sa-i sechestreze bunurile mamei sau chiar casa?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sunt extrem de agitata. Va multumesc anticipat.