avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Activitate Costy Moldovina

Activitate Costy Moldovina

Multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Si nu trebuie sa fie fosta de acord.
Procedati cum scrie d-l avocat mai sus.l In plus puteti cere pensia inapoi ca nedatorata.

Am fost casatorit 5 luni in perioada 9 nov 2013 pana in data de 9 martie 2014,in timpul acesta fosta sotie a ramas insarcinata iar pe data de 15 august a nascut In perioada luni august pana la nasterea copilului eu am introdus actiunea de divort.Eu platesc pensia alimentara stabilita de lege dar cu trecerea timpului am observat ca , copilul nu seamana cu mine sau cu un alt membru al familiei mele ci mai de graba cu un vecin care dupa terminarea divortului aceasta sa mutat cu el.Intrebarea mea este,se poate face testul de paternitate in instanta dupa 5 ani de la nasterea copilului? Deoarece fosta nu este de acord sa facem testul de paternitate

gi-jane2 a scris:

Nu, dvs trebuie sa fiti mai explicita.. expuneti situatia si apoi intrebati ce vreti sa stiti. Sunteti casatorita, nu sunteti.. cine cere testul, de ce.. etc, etc.

Adica fiti mai explicita,nu cunosc prea bine termenii juridici! Multumesc

avocatmaria a scris:

Dacă întrebarea Dvs este dacă se poate face pe instanța, atunci trebuie sa aveți motive temeinice sa va repuneți in termenul de prescriptie de introducere a acțiunii de tăgada de paternitate

Buna seara! Se poate face testul de paterninate dupa 5 ani de la nasterea copilului ,prin hotarare judecatoreasca? Multumesc!