avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la nașterea copilului, prin hotărâre judecătorească?

Buna seara! Se poate face testul de paterninate dupa 5 ani de la nasterea copilului ,prin hotarare judecatoreasca? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Costy Moldovina , utilizator 14:40, 26 Noiembrie 2018
Buna seara,
Da, este vorba dspre testeul ADN!
Dacă întrebarea Dvs este dacă se poate face pe instanța, atunci trebuie sa aveți motive temeinice sa va repuneți in termenul de prescriptie de introducere a acțiunii de tăgada de paternitate
Adica fiti mai explicita,nu cunosc prea bine termenii juridici! Multumesc

avocatmaria a scris:

Dacă întrebarea Dvs este dacă se poate face pe instanța, atunci trebuie sa aveți motive temeinice sa va repuneți in termenul de prescriptie de introducere a acțiunii de tăgada de paternitate

Nu, dvs trebuie sa fiti mai explicita.. expuneti situatia si apoi intrebati ce vreti sa stiti. Sunteti casatorita, nu sunteti.. cine cere testul, de ce.. etc, etc.
Am fost casatorit 5 luni in perioada 9 nov 2013 pana in data de 9 martie 2014,in timpul acesta fosta sotie a ramas insarcinata iar pe data de 15 august a nascut In perioada luni august pana la nasterea copilului eu am introdus actiunea de divort.Eu platesc pensia alimentara stabilita de lege dar cu trecerea timpului am observat ca , copilul nu seamana cu mine sau cu un alt membru al familiei mele ci mai de graba cu un vecin care dupa terminarea divortului aceasta sa mutat cu el.Intrebarea mea este,se poate face testul de paternitate in instanta dupa 5 ani de la nasterea copilului? Deoarece fosta nu este de acord sa facem testul de paternitate

gi-jane2 a scris:

Nu, dvs trebuie sa fiti mai explicita.. expuneti situatia si apoi intrebati ce vreti sa stiti. Sunteti casatorita, nu sunteti.. cine cere testul, de ce.. etc, etc.

Alte discuții în legătură

Intrebare daniel marian daniel marian am fost casatorit cu o persoana pe care am luato insarcinata . la nastere am trecut copilul pe numele meu , in prezent suntem divortati . as dori sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Fostul sot CataAndrei CataAndrei Buna ziua, Fostul sot al actualei mele prietene, o da in judecata precum copilul din timpul casatoriei celor doi nu este al lui, cu toate ca acum 15 ani, la ... (vezi toată discuția)
Am numele fostului sot, tatal biologic.. performer189 performer189 Buna ziua o prietena de-a mea s-a despartit de actualul barbat si s-a imprietenit cu altcineva ea fiind maritata cu acte cu fostul, cu actualul a ramas ... (vezi toată discuția)