avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intrebare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intrebare

am fost casatorit cu o persoana pe care am luato insarcinata . la nastere am trecut copilul pe numele meu , in prezent suntem divortati . as dori sa stiu ce pot face sa trec copilu pe numele ei si sa nu mai fie pe numele meu
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:20, 4 Ianuarie 2018
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantei in tagada paternitatii, sa dovediti cu testul ADN ca nu este copilul dumneavoastra si gata.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Puteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.430 NCC,Sotul mamei poate introduce actiune in tagada paternitatii in termen de 3 ani,care curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tata al copilului ,fie la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii.[Art.430(1)NCC]
Puteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.430 NCC,Sotul mamei poate introduce actiune in tagada paternitatii in termen de 3 ani,care curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tata al copilului ,fie la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii.[Art.430(1)NCC]
Puuteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.430NCC. Sotul mamei poate introduce actiune in tagada paternitatii in termen de 3 ani,care curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tatal copilului,fie la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii[Art.430(1)NCC]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma ajutati? - copil conceput cu alt bărbat decât soțul Gabytza7 Gabytza7 Buna seara am o nelamurire deci eu sunt casatorita de aproape 2 ani nu mai locuiesc cu sotul meu.... Acum astept sa nasc un copil... Acest barbat nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitatii ion01 ion01 Tagada paternitatii de catre sotul mamei (Art. 430 CC), poate fi facuta si mult dupa majoratul copilului? (vezi toată discuția)
Copilul nu este al meu Bebe94 Bebe94 Buna dimineața, problema mea este următoarea. Am băgat divorț de soția mea in anul 2016 ea trăind deja in concubinaj cu alt bărbat, a rămas și ... (vezi toată discuția)