Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intrebare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intrebare

am fost casatorit cu o persoana pe care am luato insarcinata . la nastere am trecut copilul pe numele meu , in prezent suntem divortati . as dori sa stiu ce pot face sa trec copilu pe numele ei si sa nu mai fie pe numele meu
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantei in tagada paternitatii, sa dovediti cu testul ADN ca nu este copilul dumneavoastra si gata.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Puteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.430 NCC,Sotul mamei poate introduce actiune in tagada paternitatii in termen de 3 ani,care curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tata al copilului ,fie la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii.[Art.430(1)NCC]
Puuteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.430NCC. Sotul mamei poate introduce actiune in tagada paternitatii in termen de 3 ani,care curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tatal copilului,fie la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii[Art.430(1)NCC]