Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitatii

Tagada paternitatii de catre sotul mamei (Art. 430 CC), poate fi facuta si mult dupa majoratul copilului?
Depinde de data la care a aflat ca nu este tatal copilului, iar aceasta data trebuie dovedita, chiar daca copilul in cauza este major.
Tagada paternitatii de catre sotul mamei Art. 430 NCC
(1) Sotul mamei poate introduce actiunea in tagada paternitatii in termen de 3 ani, care
curge fie de la data la care sotul a cunoscut ca este prezumat tata al copilului, fie de la o
data ulterioara, cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii.
(2) Termenul nu curge impotriva sotului pus sub interdictie judecatoreasca si, chiar daca
actiunea nu a fost pornita de tutore, ea poate fi introdusa de sot in termen de 3 ani de la
data ridicarii interdictiei.
(3) Daca sotul a murit inainte de implinirea termenul mentionat la alin. (1), fara a porni
actiunea, aceasta poate fi pornita de catre mostenitori in termen de un an de la data
decesului.
Tocmai asta este: se solicita efectuare proba ADN si se vrea ca asta sa fie dovada. Cat despre data aflarii, nu stiu daca o scrisoare anonima poate sta in picioare.
ion01, utilizator
Lege 71/2011
pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil

Art. 47. - Stabilirea filiaţiei, tăgăduirea paternităţii sau orice altă acţiune privitoare la filiaţie este supusă dispoziţiilor Codului civil şi produce efectele prevăzute de acesta numai în cazul copiilor născuţi după intrarea lui în vigoare.