Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot

Buna ziua,
Fostul sot al actualei mele prietene, o da in judecata precum copilul din timpul casatoriei celor doi nu este al lui, cu toate ca acum 15 ani, la nasterea baietelului, fostul sot a recunoscut copilul, lucru ce apare si in certificatul de nastere al baiatului.
In plus de asta, ii cere fostei sotii dovada veniturilor ei.
Actiunea lui vine, deoarece fosta sotia l-a dat in judecata pentru recalcularea pensiei alimentare, deoarece in lipsa veniturilor fostului sot din strainatate, i s-a stabilit o pensie alimentara modica.

Cu ce actiune s-ar putea raspunde?
I s-a propus sa faca testul adn dar a refuzat.

Multumesc

Art. 430 Codul civil Tăgada paternităţii de către soţul mamei

(1) Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.

Angajati un avocat pentru aparare .

Multumesc.
Asa vom face, dar doream si o alta parere
Ce vreti de fapt ?