Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la nașterea copilului, prin hotărâre judecătorească?

Buna seara! Se poate face testul de paterninate dupa 5 ani de la nasterea copilului ,prin hotarare judecatoreasca? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
În lumina art 430, alin 1
Cod Civil:

“ Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.“

Prin urmare, va trebui să faceți dovada că ați aflat mai târziu că prezumția că dvs (în calitate de soț al mamei la momentul nașterii) sunteți tatăl minorului nu corespunde adevărului.
În cadrul acțiunii având ca obiect tăgada paternității, veți putea solicita și administrarea probei cu expertiză medico legală ADN, luați legătura cu un avocat.
Si nu trebuie sa fie fosta de acord.
Procedati cum scrie d-l avocat mai sus.l In plus puteti cere pensia inapoi ca nedatorata.
Multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Si nu trebuie sa fie fosta de acord.
Procedati cum scrie d-l avocat mai sus.l In plus puteti cere pensia inapoi ca nedatorata.