avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate face testul de paternitate după 5 ani de la nașterea copilului, prin hotărâre judecătorească?

Buna seara! Se poate face testul de paterninate dupa 5 ani de la nasterea copilului ,prin hotarare judecatoreasca? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Costy Moldovina , utilizator 14:40, 26 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În lumina art 430, alin 1
Cod Civil:

“ Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.“

Prin urmare, va trebui să faceți dovada că ați aflat mai târziu că prezumția că dvs (în calitate de soț al mamei la momentul nașterii) sunteți tatăl minorului nu corespunde adevărului.
În cadrul acțiunii având ca obiect tăgada paternității, veți putea solicita și administrarea probei cu expertiză medico legală ADN, luați legătura cu un avocat.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si nu trebuie sa fie fosta de acord.
Procedati cum scrie d-l avocat mai sus.l In plus puteti cere pensia inapoi ca nedatorata.
Multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Si nu trebuie sa fie fosta de acord.
Procedati cum scrie d-l avocat mai sus.l In plus puteti cere pensia inapoi ca nedatorata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare daniel marian daniel marian am fost casatorit cu o persoana pe care am luato insarcinata . la nastere am trecut copilul pe numele meu , in prezent suntem divortati . as dori sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Fostul sot CataAndrei CataAndrei Buna ziua, Fostul sot al actualei mele prietene, o da in judecata precum copilul din timpul casatoriei celor doi nu este al lui, cu toate ca acum 15 ani, la ... (vezi toată discuția)
Am numele fostului sot, tatal biologic.. performer189 performer189 Buna ziua o prietena de-a mea s-a despartit de actualul barbat si s-a imprietenit cu altcineva ea fiind maritata cu acte cu fostul, cu actualul a ramas ... (vezi toată discuția)