avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate MIhaitza

Activitate MIhaitza

Imi desfasor activitatea in sectorul privat iar in fisa post se specifica printre altele si "urmareste evaluarea aptitudinilor psihoprofesionale ale salariatilor, periodic..."Este destul de concludenta formularea sau se interpreteaza cum ca altii fac si eu urmaresc asta cu privirea?
In legea privind exercitarea profesiei se specifica foarte clar la atributii ca "evalueaza aptitudinile".Pot cere eventual modificarea fisei post si respectarea intocmai a textului legii sau e de ajuns formularea existenta?
Promovarea mea s-a facut tocmai in baza unui referat ce mentiona tocmai necesitate efectuarii de economii pentru acest tip de servicii.
Din punct de vedere legal, nu pot cere respectarea atributiilor din legea privind exercitarea profesiei mele?
Sunt angajat cu CIM pe perioada nedeterminata de 2 ani in functia de psiholog iar angajatorul deruleaza in paralel un contract de prestare servicii pentru aceeasi activitate, cu un furnizor extern.Mie imi interzice prin dispozitie de serviciu sa evaluez salariatii in timp ce furnizorul face acest lucru pe bani.Mi se spune ca exista acest contract de prestare servicii (are durata limitata de 1 an) si ca este peste CIM-ul meu.Este adevarat ca are prioritate?Nelasandu-ma sa fac ceea ce conform legii reprezinta 90% din activitatea mea, nu-mi ingradeste cumva dreptul la munca?