avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Paul8888

Activitate Paul8888

Răspuns la discuția Suprafata utila
Buna ziua
Eu am un apartament de 66mp si balcoane de 7mp, rezultand o suprafata totala de 73mp. Am fost pus sa platesc aceasta suprafata totala de 73mp dar inca nu am semnat contractul de vanzare cumparare. Intrebarea mea este cum poate sa puna in contractul final astfel sa includa si balcoanele la plata, pentru ca nu fac parte din suprafata utila.
Am mai vazut o formulate gen suprafata utila totala care include si balcoanele , se poate scrie asa in contractul final ?
Care sunt noutatile ? Ce s-a intamplat dupa intocmirea contractului de vanzare cumparare , ipoteca a fost radiata de pe acel apartament dupa plata finala ?

dk88 a scris:

Apartamentul este aproape gata si sunt in faza premergatoare receptiei. Stiu ca pot intabula apartamentul insa imi este greu sa accept sa platesc total un apartament pe care exista o ipoteca. In situatia in care dezvoltatorul nu achita ipoteca exista desigur riscul ca banca sa se intoarca catre mine pentru recuperarea prejudiciului.

Asta este o regula generala , la intocmirea contractului de vanzare cumparare dupa achitarea pretului sa se radieze ipoteca ? Nu se poate face contractul si cu ipoteca specificata in el ? Nu stiu cat de legal este ca un apartament sa fie vandut intro cladire ipotecata ....?
Si dupa contractul de vanzare-cumparare daca se stipuleaza ipoteca , daca dezvoltatorul nu plateste , cat de mare este riscul ca cei care au cumparat apartamentele sa le fie anulate pre-contractele facute la notariat si bineinteles pierderea apartmentului ?