avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate MadaaH

Activitate MadaaH

Buna ziua,

Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa castig daca actionez in instanta compania pentru care am lucrat un an si jumatate. Am lucrat ca angajat temporar sau in leasing si am avut un salariu mai mic decat colegii mei care lucrau pe acelasi post pe perioada nedeterminata direct pentru utilizator. Am consultat Codul Muncii si in capitolul 7 exista un articol care spune asa: Art. 92. [egalitatea de tratament]
(1) Salariatii temporari au acces la toate serviciile si facilitatile acordate de utilizator, in aceleasi conditii ca si ceilalti salariati ai acestuia. si Salariul primit de salariatul temporar pentru fiecare misiune nu poate fi inferior celui pe care il primeste salariatul utilizatorului, care presteaza aceeasi munca sau una similara cu cea a salariatului temporar.

Ar trebui sa mai precizez si ca am o clauza in contractul individual de munca in care este specificat faptul ca mi se aplica contractul colectiv de munca al utilizatorului, iar conform acelui CCM ar fi trebuit sa beneficiez de 25 de zile de concediu, prime de Craciun si de Paste si bani de vacanta, lucru care nu s-a intamplat pe perioada angajarii. Mai mult decat atat, nu mi s-a explicat clar cu cine trebuie sa discut eventuale renegocieri ale pachetului salarial, fiind plimbata intre utilizator si agentul de munca temporar.

As dori sa actionez in instanta pe considerentele de mai sus. Credeti ca am vreo sansa de a castiga?

Multumesc!