avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate robert477

Activitate robert477

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte mult pentru toate aceste raspunsuri! Acum, mi-am format o parere si voi sti cum sa procedez, pentru ca datorita dumneavoastra sunt mult mai informat!
Despre faptul ca penalizarile curg pana la achitarea integrala a debitului, exista vreun articol de lege care specifica asa ceva? Banuiesc ca da, dar care ar fi acesta? Va multumesc pentru raspuns, doamna Gerber!
In hotararea judecatoreasca nu se precizeaza ca penalizarile se vor calcula in continuare pana la achitarea integrala a debitului, ci doar ca sunt obligat la plata sumei X compusa din Y (reprezentand cheltuieli intretinere restante) si Z (reprezentand penalitati de intarziere pentru neplata la termen). Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua! In baza unei hotarari judecatoresti pentru neplata intretinerii si a penalitatilor, am fost executat silit. In baza unui acord cu Asociatia de Proprietari, luna de luna, timp de trei ani, am platit suma ce aparea in hotararea judecatoreasca. Problema este ca in toata aceasta perioada de trei ani, asociatia a continuat sa perceapa penalitati la acest debit. Intrebarea mea ar fi, este legal sa se perceapa penalitati la un debit stabilit prin hotarare judecatoreasca? Va multumesc! Robert, Galati