avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate con_adi

Activitate con_adi

Răspuns la discuția Revendicare apartament
Va multumesc pentru raspunsuri !
Revin cu o precizare: tata a platit apartamentul cash, iar oricum suma din contract este derizorie.
Răspuns la discuția Revendicare apartament
'Revendicare' este un cuvant poate ales gresit, de fapt tatal meu doreste sa treaca apartamentul de pe numele meu pe numele surorii mele. Si isi doreste acest lucru de pe o pozitie de forta, amenintandu'ma cu un proces. Contractul de cumparare vanzare este intre mine si un fostul proprietar, deci banuiesc ca si anularea contractului de vanzare cumparare nu l'ar face pe tatal meu sau pe sora mea proprietar.
Acum zece ani, tatal meu a cumparat un apartament iar in contractul de cumparare-vanzare m'a trecut pe mine ca proprietar. Relatia dintre mine si tatal meu s'a deteriorat, astfel incat la ora actuala ma constrange sa fac un act de donatie al imobilului pe numele surori mele. In caz contral, ma ameninza cu un proces pentru apartament, argumentul lui fiind ca in aceea perioada eu nu am cum sa fac dovada ca detineam resurse proprii pentru a achizitiona apartamentul. Intrebarea mea este daca se poate deschide un astfel de proces si care sunt sansele de reusita ale tatalui meu ?