avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate Dysco04

Activitate Dysco04

Am cumparat recent o consola de pe un site online cu domeniu .ro despre care am aflat ulterior ca apartine unei societati din Ungaria.
Consola nu a venit cu toate accesoriile, le-am semnalat asta, si m-au indrumat sa cumpar eu componenta lipsa si sa le trimit dovada platii, urmand sa-mi ramburseze suma. Am facut asta, si acum nu-mi mai raspund la emailuri. Am sesizat ANPC, care vad ca a redirectionat sesizarea mea catre Centrul European al Consumatorilor, insa am inteles ca acest centru nu ma poate ajuta cu absolut nimic, neavand posibilitatea de a sanctiona comerciantul. Ce mai pot face?
Răspuns la discuția Import auto Elvetia
Cum ati tras concluzia ca nu s-a platit TVA la o masina cumparata de noua? Sora mea a cumparat masina de noua si a platit TVA (catre statul elvetian). Eu acum o cumpar second-hand de la ea, si platesc din nou TVA (catre statul roman). Pentru acelasi bun se plateste o taxa de doua ori.
Buna ziua, urmeaza sa achizitionez din Elvetia un autovehicul second hand, de la o persoana fizica(sora mea). Voi scoate formularul Eur1 (fiind produs in UK) pentru a nu plati taxele vamale, insa care este situatia TVA-ului? Trebuie platit TVA, chiar daca este un bun second-hand, vandut intre persoane fizice? Si daca da, pot eu sau sora mea vanzatoare sa recuperam TVA-ul platit deja la achizitionarea auto de nou?