avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate florynela

Activitate florynela

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Pentru o datorie de 5000 lei adica aproape 65 de zile intarziere la plata, societatea de leasing face cerere catre un executor judecatoresc pentru executare, acesta din urma care are sediul in alt oras decat noi si decat societatea de leasing se adreseaza instantei din orasul lui pentru incuviintare. Se incuviinteaza si ma trezesc ca se prezinta la mine pentru ridicare masina si incasarea unei sume de 8000 lei din care 5000 debit la leasing si 2950 cheltuieli de judecata si onorariul lui. Toate acestea au fost facute fara sa fim instiintati, fiind o surpriza totala.
In momentul in care s-au prezentat m-am dus la banca si am achitat tot debitul restant de la societatea de leasing, executorul refuzand sa-mi inmaneze vreun document spunand ca sunt trimise cu posta sa le caut, desi la posta nu era nimic.
Intrebari
1) daca am achitat (in termen de 1 ora de la luarea la cunostiinta fara sa am somatie sau alt document) tot debitul restant mai trebuie sa platesc onorariul executorului?
2) cat poate sa reprezinte onorariul lui deoarece din suma 5000 care fusese propusa la execuatre intre timp mai platisem ramanand un debit de 4200?
3) pot face contestatie la cheltuiala executorului daca nu am nici un document si practic el nu a facut nimic decat sa-mi zica cum il cheama si ca a venit sa ma execute?
4) atitudinea lui a fost una execrabila, refuzand sa-mi dea detalii, nu m-a lasat sa citesc macar hotararea instantei pe care o avea la dosar. I-am solicitat legitimatia si am observat ca pe anul in curs nu era vizata, pot depune reclamatie undeva pentru atitudinea aceasta?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns, poate pot contesta ceva macar sa fie in termen, pentru ca repet executorul acesta nu este din orasul nici al meu nici al societatii de leasing.
Buna ziua, am mare nevoie de un sfat. Suntem 2 frati care locuim intr-o casa proprietate a parintilor nostri, iar parintii nostri locuiau intr-o alta casa proprietate a lor. In anul 2009 tatal nostru a decedat, si noi fratii (ambii casatoriti) am continuat sa locuim in aceea casa cu gandul ca la un moment dat fie o vom vinde fie unul dintre noi ii va da partea celuilalt, mama noastra neavand nici o pretentie la aceasta casa, dorind sa impartim frateste proprietatea. Desi au trecut 2 ani vad ca fratele meu evita sa clarificam acesta problema, nici de vandut nu vrea nici resurse pentru a-mi da partea nu are. Ce pot face eu sa grabesc clarificarea situatiei? Care este procedura avand in vedere ca mama noastra traieste si doreste dezbaterea numai uneia dintre proprietati? Costurile sunt mari?