Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire unui parinte decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire unui parinte decedat

Buna ziua, am mare nevoie de un sfat. Suntem 2 frati care locuim intr-o casa proprietate a parintilor nostri, iar parintii nostri locuiau intr-o alta casa proprietate a lor. In anul 2009 tatal nostru a decedat, si noi fratii (ambii casatoriti) am continuat sa locuim in aceea casa cu gandul ca la un moment dat fie o vom vinde fie unul dintre noi ii va da partea celuilalt, mama noastra neavand nici o pretentie la aceasta casa, dorind sa impartim frateste proprietatea. Desi au trecut 2 ani vad ca fratele meu evita sa clarificam acesta problema, nici de vandut nu vrea nici resurse pentru a-mi da partea nu are. Ce pot face eu sa grabesc clarificarea situatiei? Care este procedura avand in vedere ca mama noastra traieste si doreste dezbaterea numai uneia dintre proprietati? Costurile sunt mari?
Puteti dezbate succesiunea pe o parte din masa succesorala, urmand ca apoi sa suplimentati certificatul de mostenitor.
Totusi, mai bine e sa faceti pe tot, sa nu mai aveti batai de cap pe viitor.

Daca va intelegeti toti amiabil, puteti merge la notar.
Daca nu, in instanta.
Taxa de timbru este de 3% din masa succesorala, daca au trecut mai mult de 2 ani de la deces veti plati si impozit.
Dezbateti succesiunea dupa tatal dvs., acesta ar fi primul pas. Insa nu veti putea imparti "frateste" imobilul intrucat, fiind proprietatea comuna a parintilor dvs., mama detine o cota de 1/2, chiar daca renunta la dreptul sau din succesiune, dvs. cu fratele veti imparti egale doar jumatatea care a apartinut defunctului.