avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate sorinflorin2004

Activitate sorinflorin2004

Buna ziua,
Am vorbit cu matusa mea si mi-a spus ca a luat legatura cu acel avocat iar acesta i-a spus ca are nevoie de 45 mil taxa de proces pentru a deschide procesul.
Nu exista o taxa de scutire avand in vedere ca matusa este si batrana si bolnava si pensionara?Daca da unde ar trebui inaintata aceasta cerere de scutire a taxei?
Va multumesc.
In contract se specifica dreptul de uzufruct viager.In schimb am remarcat faptul ca seria buletinului matusii apare scrisa gresit in ctr.iar matusa sustine ca ea nu a instrainat niciodata buletinul nici macar la incheierea acestui contract.Se pare ca sotul dumneaei s-a inteles cumva cu acel nepot.
E normal ca in contract sa fie trecuti ambii vanzatori(soti) cu seriile de buletin despartite de liniuta(au aceeasi serie de buletin iar numarul difera cu o cifra);Exemplu:Ion si Ana avand seria de B.I. D.A.si nr.0123-0124.
Pai probabil matusa nu a avut resurse nici morale nici financiare sa se lupte cu cel care ,in viziunea dumneaei i-a pacalit si nu i-a ajutat in nici un fel.De aceea ,probabil,a suferit in tacere stiind ca acea persoana plateste impozitul.Si-apoi a mai intervenit si boala sotului.....
"Cum credea matusa ca va fi ingrijita in schimbul casei fara sa semneze niciun act? Nu vi se pare ciudatel?
Apoi, s-a gandit acum, la 12 ani de la act ca nu e ingrijita?
V-ati dusa la notar... foarte bine, dar de ce ne cereti sfaturi aici, ca sa nu le urmati?
La avocat, nu la notar... La avocat vedeti daca aveti vreo sansa in instanta.
La ce fel de grafolog ati fost, unde l-ati gasit? Cum adica nu-si poate da seama? Cat l-ati platit? "

Asta e si mirarea mea....matusa s-a dus la un avocat acum un an...si de atunci avocatul o tot taraganeaza.Chiar el i-a cerut sa mearga la un grafolog si acesta inclina sa creada ca e semnatura matusii.Si de atunci avocatul o tot amana,desi i-a spus ca tot are sanse ca pare ca ar fi fost escrocata.
Matusa s-a zbatut si anii trecuti dar ce poti face cand ai si un sot batran si bolnav care s-a chinuit de un cancer la plamani timp de 5 ani?Iar noi,ceilalti mai apropiati am aflat de curand aceasta situatie.Grafologul i-ar fi cerut 450 ron pentru a-i da un verdict.Nu stiu ce sa cred...matusa sustine ca nu a semnat ea.Si v-am scris acum pentru ca m-am gandit ca e ceva in neregula cu avocatul care tot amana sa-l cheme in instanta pe acel nepot.
Va multumesc.
Cu riscul de a fi prea insistent va pot spune ca in copia acelui ctr. se specifica si urmatorul aliniat:
"Cunoastem situatia juridica si de fapt a apartamentului ca fiind cea descrisa mai sus si intelegem sa dobandim in aceste conditii fara ca vanzatorii sa fie exonerati de raspunderea pentru EVICTIUNE prev de art.1337 cod civil."
Ce presupune evictiunea?
Va multumesc mult.
Matusa a fost la notariat si nu s-a dorit sa i se ofere nici un raspuns.Problema se pune atunci in cazul in care a semnat cu buna stiinta de ce nu detine nici un original?
In contract se face pur si simplu vanzarea,pretul vanzarii fiind de 5.000.000 lei(cincimilioane lei),apoi se specifica un aliniat in care s-a scris astfel:"Impozitele si taxele de orice natura catre stat,sunt in sarcina mea vanzatorul pina azi data autentificarii prezentului act,data la care trec asupra cumparatorului care suporta si toate taxele ocazionate de perfectarea contractului..."
Dar de atunci,din 1996 si pana in momentul de fata nu a platit absolut nimic inafara de impozit.
A promis ca plateste si intretinerea,ca-i va ajuta cu tot ce vor avea nevoie....dar nimic.
Ba chiar am fost si la un grafolog care ne-a spus ca nu stie ce sa zica despre semantura.
Cu respect,Sorin.
Răspuns la discuția despre succesiune.
va multumesc.
Buna seara,

As avea si eu o intrebare,
Am o matusa care risca sa-si piarda casa datorita unei intamplari mai complicate care s-a intamplat pe vremea cand traia si sotul ei.Acesta a dorit sa lase casa unui nepot care a profitat de buna lor credinta si de batranetea lor,promitandu-le ca va avea grija de ei in schimbul casei lor.A facut tot posibilul sa-si convinga unchiul pe o suma simbolica sa incheie un contract de vanzare –cumparare penru o valoare de 5.000.000 lei in 1995.
Matusa pretinde ca ea nu a semnat contractul dar cu toate astea o semnatura a ei exista pe ctr. Intre timp lucrurile s-au complicat,unchiul s-a imbolnavit si dupa ani de suferinta a murit.Acel nepot nu a venit nici macar o paine sa le ofere pe timp cat unchiul a bolit.Nici la inmormantare nu a venit nimeni din partea domnului sa ii acorde matusii vreun ajutor.Matusa vrea sa isi recupereze casa sustinand ca actul este un fals pentru ca nu s-au respectat parametrii pentru care el a fost incheiat.Domnul nu a avut grija de ei ,nu a platit nici toate impozitele si taxele de orice natura cum scria in ctr.Matusa are doar o copie a contractului,nu are original.Pe baza acelei foi vrea sa angajeze un avocat care sa-i recupereze casa.Ce se poate face in sensul acesta si daca se poate face ceva?
Cu stima,Sorin.