avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1340 soluții astăzi
Forum Activitate nuty

Activitate nuty

Răspuns la discuția Mostenire incurcata
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns!
Conform carei legi pot cere acest supliment la succesiune? Cel mai probabil notarul nu va dori sa faca asa ceva. Exista diferente intre legislatia in vigoare in 2000, anul incheierii succesiuni si legislatia in vigoare in prezent? Notarul spune ca daca ai renuntat nu mai ai dreptul.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
In 1999 a murit stabunica, avea 3 copii, au facut succesiunea in 2000, in masa succesorala au intrat doar casa si terenul aferent acestei proprietati, desi batrana mai avea si alte terenuri din mosteniri finalizate la vremea respectiva.
Aceste terenuri erau impartite intre cei 3 copii, fiecare isi platea impozitul pe numele sau. La decesul batranei, ei au dorit vanzarea doar a casei batranesti, notarul i-a sfatuit sa renunte doi dintre ei la succesiune, sa se simplifice situatia, iar cel care a acceptat a vandut casa si a impartit bani in trei. Notarul la vremea respectiva i-a asigurat verbal ca terenurile se vor imparti frateste daca nu sunt trecute in actul de mostenire.
Acum dupa 17 ani, din copii batranei mai traieste doar un copil, unul dintre renuntatori. Acesta a dorit sa vanda terenul pe care l-a administrat 17 ani si nu poate, deoarece apare in succesiune ca renuntatoare la mostenire.
In acest caz se poate face ceva? Se mai poate imparti aceste terenuri in trei sau ia doar mostenitorii celui care a acceptat? Multumesc anticipat!
Buna ziua ,
Am o societate mica , profil principal CAEN-2511 Confectii Metalice, iar in domeniile de activitate secundare am si TRANSPORT. Societatea are doi angajati (muncitor necalificat + administratorul ). Am pe societate cumparat un Ford Tranzit de 3.5t, iar eu-administratorul am permis categoria B.
Pot face transport marfa pentru terti? Am nevoie de licenta la 3.5t? CMR ?
Daca este nevoie de licenta, o pot obtine cu categoria B la sofer ?
Multumesc anticipat!