avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate cn21

Activitate cn21

Răspuns la discuția furt cora
Nu sunt cel mai in masura sa raspund, dar voi incerca sa explic ceea ce am inteles pana acum. Imi cer scuze daca te voi induce in eroare.
Daca a fost dus la politie, probabil are si un dosar, care, dupa constatarea infractiunii de catre organele de politie, va fi primit de un procuror.
Procurorul poate inchide dosarul, in cazul in care nu considera ca este un pericol social, prietenul tau primind doar o amenda administrativa. (care e floare la ureche pe langa un cazier "patat"). Aceasta amenda nu apare in cazier dar am citit ca daca se cer date mai amanuntite despre el, apare si ea. Probabil ca nu pot afla decat alte organe ale statului.
Daca se ajunge la judecata, e ceva mai greu dar sper sa nu fie cazul.
Imi cer scuze inca o data daca ceea ce am scris mai sus este gresit !
Răspuns la discuția furt cora
pe foaie erau trecute cele 6 pixuri pe care le-am platit, nu cele 2 care le-am sustras!
Răspuns la discuția furt cora
Nu eram singur acolo. Mai era cineva in aceeasi situatie cu mine doar ca acea persoana parea "obisnuita" cu aceasta situtie si nu i se parea ca a facut ceva grav.
Mi-au luat datele pe o foaie unde erau trecute si cele 6 pixuri. Au atasat foii bonul care atesta ca am platit contravaloarea lor.
Va multumesc frumos pentru promptitudinea si interesul cu care ati raspuns!
Răspuns la discuția furt cora
Buna seara!
Spre rusinea mea am fost prins furand 2 pixuri din Carrefour.
M-au dus intr-o camera, m-au intrebat daca am produse neachitate, am scos pixurile pe masa si apoi au inceput sa ma ameninte cu bataia daca nu scot ce am mai luat, mi-au facut perchezitie si au inceput sa-mi spuna ,intr-una, ca voi termina facultatea si voi lucra in viticultura, ca saptamana aceasta a fost la un proces cu un student, etc.
Nu am mai facut niciodata asa ceva. Eram nedormit de 3 zile si probabil am actionat fara sa gandesc corect. Nu au vrut sa-mi dea detalii despre ce se va intampla mai departe, bagandu-ma foarte des in ceata.
Toate acestea s-au intamplat pe data de 25.02.2008.
Am platit de 3 ori valoare pixurilor adica 3*26 Ron si au spus ca-mi trimit (in aceeasi seara) amenda administrativa pentru furt. Din cate am inteles amenda administrativa o poate da doar un procuror.
Intrebarile mele, in cazul in care au depus plangere, sunt:
1) Daca pot fi considerat a nu fi un caz de pericol social (tinand con ca nu am mai avut probleme cu politia, sunt un student bun, sunt voluntar intr-un ONG) si astfel sa scap cu amenda administrativa
2) Politia poate dispune incetarea urmaririi penale ?( sa nu inainteze dosarul procuraturii)
3) Daca se poate considera ca nu am fost in deplina cunostinta de cauza ( eram obosit) si ce urmari are o astfel de decizie (sa nu se inteleaga ca sunt instabil psihic, de exemplu sau sa se considere ca as avea nevoie de un tratament)
4) Cam in cat timp de la sesizarea organelor de politie ar (fi) trebui(t) sa primesc citatie?
5) Faptul ca dumnealor(organele de protetie si paza) au folost cuvinte triviale si au fost un factor de stres ma poate ajuta cu ceva
Va multumesc anticipat!