avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt cora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt cora

am furat un obiect din cora in valoare de 4 ron pe data de 10 decembrie 2007, m-au prins angajatii si m-au pus sa-l platesc apoi mi-au luat datele (numele si dimiciliul fara a-mi cere datele din buletin) si mi-au spus ca sunt liber... pana acum nu am primit nici o citatie! se mai poate intampla ceva de acum inainte avand in vedere ca au trecut 2 luni jumatate? adica ma gandesc ca daca depuneau plangere ma citau pana acum nu?
Nu cred ca se deranjeaza cei din hiper-marketurile gen Cora sa reclame toate gainariile de genul expus de tine. Asta nu inseamna ca poti repeta la nesfarsit acest tip de infractiuni pt ca pana la urma tot o sa ti se infunde.
Daca in schimb au reclamat furtul este posibil ca pana sa primesti o citatie de la politie sa mai dureze.
din fericire politica hipermarketurilor este ca daca platesti nu mai anunta organele de politie, intrucat se confrunta ft des cu asa ceva, iar interesul lor este sa recuprereze paguba. de regula, in cazul in care nu ai fi platit obiectul, ar fi chemat politia , ptr a fi siguri ca recupereaza paguba.

oricum, stai linistit, ca ptr suma de 4 ron nu poti fi tras la raspundere penala, deci nu dosar penal, nu inchisoare (art 208 cod penal), intrucat acesta este un caz de inlocuire a raspunderii penale cu cea administrativa - art 90 cod penal- in cel mai rau caz primesti o amenda intre 10 si 1000lei. totusi cred ca s-a prescris actiunea la aplicarea amenzii administrative, neexistand nici un porces vbal de constatare a faptei intocmit de organele de politie.

sper sa iti fie invatatura de minte. un dosar penal are grave influente in privinta jobului viitor si/sau actual.
Buna seara!
Spre rusinea mea am fost prins furand 2 pixuri din Carrefour.
M-au dus intr-o camera, m-au intrebat daca am produse neachitate, am scos pixurile pe masa si apoi au inceput sa ma ameninte cu bataia daca nu scot ce am mai luat, mi-au facut perchezitie si au inceput sa-mi spuna ,intr-una, ca voi termina facultatea si voi lucra in viticultura, ca saptamana aceasta a fost la un proces cu un student, etc.
Nu am mai facut niciodata asa ceva. Eram nedormit de 3 zile si probabil am actionat fara sa gandesc corect. Nu au vrut sa-mi dea detalii despre ce se va intampla mai departe, bagandu-ma foarte des in ceata.
Toate acestea s-au intamplat pe data de 25.02.2008.
Am platit de 3 ori valoare pixurilor adica 3*26 Ron si au spus ca-mi trimit (in aceeasi seara) amenda administrativa pentru furt. Din cate am inteles amenda administrativa o poate da doar un procuror.
Intrebarile mele, in cazul in care au depus plangere, sunt:
1) Daca pot fi considerat a nu fi un caz de pericol social (tinand con ca nu am mai avut probleme cu politia, sunt un student bun, sunt voluntar intr-un ONG) si astfel sa scap cu amenda administrativa
2) Politia poate dispune incetarea urmaririi penale ?( sa nu inainteze dosarul procuraturii)
3) Daca se poate considera ca nu am fost in deplina cunostinta de cauza ( eram obosit) si ce urmari are o astfel de decizie (sa nu se inteleaga ca sunt instabil psihic, de exemplu sau sa se considere ca as avea nevoie de un tratament)
4) Cam in cat timp de la sesizarea organelor de politie ar (fi) trebui(t) sa primesc citatie?
5) Faptul ca dumnealor(organele de protetie si paza) au folost cuvinte triviale si au fost un factor de stres ma poate ajuta cu ceva
Va multumesc anticipat!
Asa cum a spus si Dislexic hipemarketurile din Romania se "bucura" sa-si recupereze pagubele pe loc asadar in mai toate cazurile nu merg mai departe ....Politie si alte chestii.
Din cate am vazut tu nu ai fost dus la Politie pt a da o declaratie deci, in opinia mea, nici nu s-a facut vreo sesizare pentru furt.
Amenda administrativa pentru furt data de nishte agenti de paza : ) ... sa fim seriosi!
Numai procurorul poate dispune incetarea UP.
Furtul, de cele mai multe ori se comite cu intentie.
Faptul ca agentii de paza au folosit cuvinte triviale a fost un factor de stres cum spui tu, dar tocmai pentru a te determina sa returnezi bunurile si contravaloarea acestora (te-au intimidat cu alte cuvinte).
Daca vei primi citatie (ceea ce sincer nu cred) AI NEAPARAT nevoie de un avocat.
Sa nu mai spui niciunui jude, procuror, politai etc. faptul ca erai obosit si din cauza asta ai actionat fara sa gandesti corect. N-o sa se mai opreasca din ras, in cel mai bun caz, in cel mai prost caz te vor copnsidera un smecheras care incearca sa fuga de raspundere.
Sunt foarte clare cauzele in care o persoana raspunde penal sau nu in Romania, nu suntem in SUA cand sunt acte de ratacire la tot pasul...
Ti-ai dat datele?
Nu te baza pe ce ti-au spus acei paznici.
Chiar daca te-au intimidat, ai martori?

Alte discuții în legătură

Furt calificat olivia_dyana@yahoo.com olivia_dyana@yahoo.com am si eu o intrebare acum 1 saptamana am furat un after-shave in valoare de 26 lei.cred ca mi s-a facut dosar penal pt ca directorul si paznicul care m-a ... (vezi toată discuția)
Furt calificat - oglinzi auto simply_me simply_me Buna ziua. Am fost prins in flagrant de catre politie furand oglinzi auto impreuna cu un amic. Eu eram cel care statea de 6 iar el l-e lua de pe masina. Am ... (vezi toată discuția)
Primit citatie ca persoana reclamata-dosar penal furt ContSters228759 ContSters228759 Buna ziua, Acum ceva vreme am dat curs unui pariu(greseala mea) si am fost prins furand dintr-un magazin niste produse in valoare acumulata de ... (vezi toată discuția)