Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat

am si eu o intrebare
acum 1 saptamana am furat un after-shave in valoare de 26 lei.cred ca mi s-a facut dosar penal pt ca directorul si paznicul care m-a prins au dat declaratie si cred ca s-a facut si plangere.mi s-a spus ca se poate sa-mi dea o amenda.mi se va scriie fapta si in cazier?pana acum nu am avut nici o problema.cazierul imi este curat.va rog ajutati-ma.
Veti primi o amenda administrativa deoarece gradul de pericol social este unul scazut. Aceasta nu se inscrie in cazierul dvs. Stati linistita. Dar atentie, sa nu mai procedati asa deoarece a doua oara solutia poate fi alta.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Cu un prejudiciu de 26 lei, eu as spune ca pericolul social nu e intrunit , ca element constitutiv al infractiunii.
Asa incat, e posibil sa nu se dispuna nici macar o amenda administrativa.
Cooperati cu organele judiciare.
Succes si ....atentie , intrucat furtul calificat e sanctionat cu pedeapsa cu inchisoarea, si , cateodata , aplicand legea , nu exista un criteriu evident de diferentiere a furturilor marunte , de cele cu o paguba patrimoniala insemnata.
Pedeapsa e unica : cea cu inchisoarea.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca nu au chemat atunci politia, putin probabil sa o mai sesizeze.
De obicei, pastreaza copii de pe buletin etc. pentru ca in cazul in care se mai intampla vor chema politia.
poate nu mam exprimat bine.au chemat politia caci politaiul mi-a facut dosarul si eil m-a intrebat daca vreau sa dau declaratie.politistul pe care l-am intrebat a spus ca fapta imi va ramane toata viata i cazier.oare a spus numa ca sa ma sperie?
Daca atat ati furat(after-shave-26 ron) si nu mai aveti antecedente....da, a spus-o doar ca sa va sperie. Nu veti avea niciun cazier patat.