avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primit Citatie ca persoana reclamata-Dosar Penal Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primit Citatie ca persoana reclamata-Dosar Penal Furt

Buna ziua,

Acum ceva vreme am dat curs unui pariu(greseala mea) si am fost prins furand dintr-un magazin niste produse in valoare acumulata de 320(ron).
Agentii de securitate m au retinut pana la venirea organelor de politie, am dat o declaratie la maganinul respectiv, recunonscand fapta, am scris in declaratie(fara rost cred) ca regret cele intamplate.
Dupa acest moment, am fost dus la sectia 10 Bucuresti.
Am mai dat inca o declaratie, identica cu prima.
A zis ca imi face dosar penal si ca voi fii chemat in instanta.
Dupa 4 saptamani , am primit aceasta citatie, de la sectia 3 de politie,.
Mentionez ca este prima abatere(si ultima) si ca am 19 ani, probleme cu sanatatea si cu situatia familiala.
Intrebarile mele sunt:
Ce pot sa patesc in acest caz?
(Condamnare-amenda administrativa?)
O sa apara pe cazier aceasta infractiune?
(cand cer o sa apara pe cazier? sau doar la calculator la politie)
Este bine sa imi iau un avocat ? Sau sa cer unul din oficiu?

Si cel mai important, atunci cand ma duc sa dau aceasta declaratie, ce trebuie sa zic procurorului care ma ancheteaza?

Multumesc mult si astept cu nerabdare un raspuns.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters228759 , utilizator 23:38, 9 Noiembrie 2011
Si inca ceva, cat cat ar fii onorariul unui avocat daca e sa ma prezint cu unul?
nu este de joaca.. puteti fi condamnat pentru furt calificat....foarte grav. riscati inchisoarea si , oricum ramaneti cu cazier

spuneti parintilor, rudelor sa va ajute sa va angajati un avocat . oricum vor afla , dar sa nu fie prea tarziu.
canva am asistat la o situatie similara...3 studenti au facut un pariu , tot asa ca pot fura dintr-un Hipermarchet. au fost prinsi , toti 3...2 au avut aparatori din seara aceea...si au scapat..celelat a fost condamnat...si trage si in ziua de azi.
av.antoanelageaman a scris:

nu este de joaca.. puteti fi condamnat pentru furt calificat....foarte grav. riscati inchisoarea si , oricum ramaneti cu cazier

spuneti parintilor, rudelor sa va ajute sa va angajati un avocat . oricum vor afla , dar sa nu fie prea tarziu.
canva am asistat la o situatie similara...3 studenti au facut un pariu , tot asa ca pot fura dintr-un Hipermarchet. au fost prinsi , toti 3...2 au avut aparatori din seara aceea...si au scapat..celelat a fost condamnat...si trage si in ziua de azi.


Situatia este"grava" dar sa nu exageram, la prima abatere, in proportie de 90% daca nu mai mult, nu se ajunge la judecata.
Din cate am inteles de la politist, mai mult de o amenda si dosar nu NUP nu imi poate da.
Eu vroiam si o alta parere despre acest caz.Oricum multumesc,pt interesul acordat, dar ma asteptam si la un raspuns la intrebarile de mai sus

Multumesc
Ma mai poate ajuta cineva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt cu valoare redusa in germania Dees Dees Buna ziua , sint speriata. Ieri am fost prinsa intr-un magazin de haine ca am furat in valoare de 24 de euro.. In Germania Mi-e frica tare . Este prima ... (vezi toată discuția)
Am fost prins de un echipaj de politie in parc avand la mine ... andrei131313 andrei131313 Am fost prins de un echipaj de politie in parc avand la mine o cantitate infima (0.1 grame) de marijuana. La sectie am spus ca era pt consum propriu si ca am ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket-amenda administrativa ellina ellina Am cateva intrebari. Anul trecut la inceputul anului am fost prinsa furand din supermarket, filmata se pare pe camerele video. Agentii de paza mi-au gasit ... (vezi toată discuția)