Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prins de un echipaj de politie in parc avand ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prins de un echipaj de politie in parc avand la mine ...

Am fost prins de un echipaj de politie in parc avand la mine o cantitate infima (0.1 grame) de marijuana. La sectie am spus ca era pt consum propriu si ca am mai consumat ocazional. De asemenea este prima abatere, nu am mai avut nici un fel de probleme cu politia si sunt student la Politehnica. Mi a fost spus ca urmeaza sa platesc o amenda si ca asta e tot si ca nu o sa patesc nimic. La ce trebuie sa ma astept? Dosarul penal se va incheia dupa achitarea amenzii?
Amenda este una penala, ceea ce presupune condamnarea, deci trimiterea in judecata.
O sa fiți chemat la DIICOT pentru audiere.
Amenda penală ar însemna cazier și nu va ajuta.

Incercati sa mergeti la audiere cu avocat ca sa se faca tot posibilul sa ieșiți fără cazier din aceasta situație.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat