avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate hambra

Activitate hambra

daca se incheie un contract sub semnatura privata ce se poate intampla daca una dintre parti nu mai recunoaste contractul, cum se poate proba adevarul???
pai ... percep chirie si vreau ca totul sa fie cat mai legal si corect de ambele parti, vreau ca si chiriasul sa aiba o garantie ca nu-i maresc chiria sau ca nu-l dau afara peste 3 luni
DOAR LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SAU ESTE NEVOIE SA FIE LEGALIZAT LA NOTAR?
O persoana juridica poate inchiria un imobil unei persoane fizice?
Daca da, ce fel de contract este valabil si unde trebuie inregistrat?

cu multumiri.
Se pare ca .... chiriasul a fost pus din prima pe dat TEAPAAAAA.
Am aflat ca a inchiriat doua autoturisme , pe numele angajatilor si a disparut cu ele. Acum il cauta si politia.
De cand a inchiriat spatiul a functionat total ilegal, nu a declarat punctul de lucru, nu a fiscalizat casa de marcat, nu a emis nicio o factura....
Se pare ca .... chiriasul a fost pus din prima pe dat TEAPAAAAA.
Am aflat ca a inchiriat doua autoturisme , pe numele angajatilor si a disparut cu ele. Acum il cauta si politia.
De cand a inchiriat spatiul a functionat total ilegal, nu a declarat punctul de lucru, nu a fiscalizat casa de marcat, nu a emis nicio o factura....
BUNURI MATERIALE ALE CHIRIASULUI NU PREA SUNT , SPATIU S-A INCHIRIAT UTILAT COMPLET...
ALTA CALE DECAT INSTANTA NU ESTE?
PE CALE JUDECATOREASCA STIU CA DUREAZA O VESNICIEEEE....
Am inchiriat un spatiu comercial unei anumite firme. Chiriasul refuza sa plateasca chiria invocand anumite motive. De cand a inchiriat spatiul ( aproximativ 3 luni ) nu s-a platit niciodata platile la utilitati gaze, electrica, apa , telefonie fixa, etc , facturile ajungand la niste sume URIASEEEEE.
CUM POT REZILIA CONTRACTUL?
POT PUNE LACAT PE USA? (stiu ca nu-i tocmai ortodox , dar.....)
CE POT FACE???
Am inchiriat un spatiu comercial unei anumite firme. De cateva zile chiriasul nu si-a platit chiria, dar nu a platit niciodata nici utilitatile, respectiv gaze, electrica, apa, telefonie fixa, etc (acestea ajungand la o suma cam URIASAAAAA).
Cum pot proceda sa anulez contractul??? In contract se specifica ca daca intarzie plata chiriei cu 15 zile se anuleaza contractul, dar ca se si obliga chiriasul sa plateasca utilitatile.