avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate bogdamen

Activitate bogdamen

Buna ziua,
In momentul de fata sunt pe punctul de a infiinta o societate comerciala. Ca obiect de activitate, voi avea comercializarea si instalarea sistemelor automate de porti batante, culisante, usi garaj. Practic, cu produsele mele, cumparate de la furnizor din Romania, o sa le vand clientilor si contra-cost o sa ofer serviciul de instalare pentru aceste sisteme. Am completat actele pt ONRC, dar am cateva intrebari:
- act constitutiv: am trecut un COD CAEN principal, (4321-lucrari de instalatii electrice), dar o sa am magazin online, deci o sa imi trebuiasca coduri caen pentru comert. Ca si coduri secundare, am trecut si toate celelalte coduri caen (unele sunt de interes pentru viitor), dar intrebarea este daca pot activa si pe codurile secundare, sau trebuie cumva activate ulterior?
- contract de comodat: pentru stabilirea sediului (pentru ca o sa am activitati la terti, iar la casa unde stau doar activitate de birou practic), pot declara cea mai mica camera din casa. aprox. 5 mp, sau camera de 10 mp, unde efectiv o sa am un laptop si o imprimanta?
- referitor formulare ONRC: declaratie privind art. 15 din legea 359, capitolul 4.3.1 SEDIU SOCIAL / PROFESIONAL, nr salariati - trebuie sa completez? 4.3.2. Sedii secundare- nu e cazul; 4.3.3 Activitati proprii de birou pt firma - aici trebuie trecuta adresa din contractul de comodat? 4.3.4 Activitati desfasurate in afara sediului social - aici o sa am cod caen si descriere activitate. NU o sa am angajati la inceput, pot trece 0 (zero), sau trebuie sa pun o estimare ?
- formular Anexa 1 la Ordinul nr 1.355/C/2009 : trebuie bifat imporzit pe veniturile microintreprinderilor, nr de salariati pana la 3 salariati exclusiv (punctul 5 sau 6), si de la 7 la 13 trebuie oare bifat ceva ?

Va multumesc frumos!