avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Abraxys

Activitate Abraxys

Buna ziua! Bunica mea a luat un credit de la o banca comerciala in 2008. In 2016 a plătit ultima rata, cei de la banca i-au zis că mai au de plătit doar o penalizare de vreo 80 lei pentru că a plătit cu întârziere ultima rata. A plătit acea rata rata si gata i-au spus că e pe 0 nu mai are de dat nimic. Asta se întâmplă în August 2016. Acum in Decembrie 2018 a primit o scrisoare de la un executor judecătoresc cum că ea va fi executata silit pentru o creanță de la Kruk in baza unui creditului de la banca respectiva de care v am povestit. Executorul silit pretinde suma de 1300 lei ca fiind creanta + 500 lei cheltuieli de executare. Banca de la care a luat bunica mea creditul nu au spus niciodată ca mai are de dat ceva, Ba mai mult nici cei de la Kruk n-au trimis nici un plic, n au sunat niciodată,etc. Nu înțelegem de unde acea creanță? Executorul judecătoresc i-a spus bunicii mele să meargă la banca de unde a luat creditul si sa ii dea o hârtie cum că e pe zero. Banca i-a dat un extras de cont care arata soldul zero in legătură cu contractul acela de credit.
Nu știm de unde e acea creanță. Menționez că au trecut cele 15 zile in care se poate contesta executarea silita deoarece comunicarea s-a făcut înainte de sărbători si executorul judecătoresc a spus "vorbim după sărbători".

Bunicii mele ii e frica sa nu i se pună poprire pe pensie.

Vă mulțumesc!