avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1935 soluții astăzi
Forum Activitate anidap

Activitate anidap

Stimate domn,
Va multumesc pentru promptitudine.
Aparent, aveti dreptate dar am in posesie un comunicat apartinand unei directii a ministerului finantelor. Din pacate il am in format pdf. Daca doriti puteti sa-mi scrieti pe adresa anida_petcu@yahoo.com si va dau reply cu atasamentul aferent.

O zi buna!
Buna ziua,
Sunt auditor pentru sisteme de management. Cu toate organismele de certificare -persoane juridicepentru care prestam activitatea de audit, incheiem conventii civile. Pana la momentul la care va scriu persoana juridica facea stopaj la sursa si oprea 10+6 impozit si-l vira la stat aferent venitului brut lunar din conventie.
Se pare, si va rog sa-mi confirmati/infirmati, ca de la 1 ianuarie 2008 aceste unitati trebuiau sa calculeze, sa retina si sa vireze 29% contributie de asigurari sociale conform Legii 19/2000 actualizata pentru aceste venituri de pe conventiile civile, chiar daca auditorii detin contracte individuale de munca la alte unitati(pentru alte profesii). Mentionez ca activitatea de auditor pentru sisteme de management nu are legatura cu auditul public sau cel financiar ca si statut de functionare.
Imi doresc tare mult sa aflu daca organismul care ne plateste trebuie sau nu sa vireze acesti bani la fondul de asigurari sociale si daca cumva trebuie sa o faca si retroactiv pentru perioada ianuarie-septembrie.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Declararea incapacitatii mintale
Total gresit. Nu exista solutia internarii de catre familie in institutii pentru persoane cu probleme psihice. Va invit sa incercati dvs in locul nostru. Internarea ca si masura de siguranta in cazul unui infractor/contravenient cu probleme psihice se face conform Codului penal numai cu acordul si semnatura acestuia. Familia nu poate decide o asemenea masura. Politia nu poate lua nici un fel de masuri in nici unul din cele 2 dosare penale, pentru ca apar in dosare "minunatele" fise de internare anterioare care ii confirma incapacitatea si ca atare dosarele taraganeaza de aprox. 2 ani.
Buna ziua,

As dori sa aflu cate ceva despre posibilitatea inlaturarii unei persoane cu probleme din societate... Pare vag ce spun dar voi incerca sa povestesc!
Exista o persoana in familie care a fost internat de cateva ori la spitalul de boli mintale de la Balaceanca.Este o persoana extrem de violenta. Are 2 dosare penale pentru conducere fara permis...Organele in drept nu pot face nimic pentru ca acea persoana vine mereu cu vechiul dosar de la spital. In aceeasi buna masura terorizeaza intreaga comunitate si nici politia, nici altcineva nu poate face nimic. Desi a patruns prin efractie in locuinte particulare in scop de distrugere a scapat cu o amenda pe care o vor suporta tot rudele. Evident ca nu se pune problema sa-si semneze singur actul de internare la spital.
Politia il stie de nebun, comunitatea il stie de nebun si violent...Daca intra pe proprietate particulara in conformitate cu legile in vigoare proprietarul nu se poate apara decat in aceeasi masura a atacului. Cu alte cuvinte aparent nimic nu poate sa izoleze aceasta persoana din viata sociala. Traim o permanenta teama ca ni se va fura ceva, ca ni se vor sparge geamuri, masini....Nebunia e o boala pe care Romania nici nu si-a pus problema sa o reglementeze...
Infractorul sau mai frumos contravenientul cu dovezi de incapacitate mintala traieste liber in sanul societatii si societatea asteapta sa se intample ceva foarte grav si abia apoi sa ia masurile "de prevenire". Toata lumea se asteapta ca in curand sa aiba loc vreo crima sau alta nenorocire. Politia e legata de maini, familia la fel- "contravenientul" e liber.

Va rog sa-mi comunicati daca exista vreo cale ca acest om sa se intoarca la spital inainte de a se intampla vreo tragedie