avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate cbc0812

Activitate cbc0812

Dupa mai multe cercetari cu privire la acest subiect "s-au rezolvat urmatoarele":
- zilele acestea s-a aprobat noul cod silvic in care se prevede ca in cazul in care se doreste scoaterea definitiva din fond forestier a unui teren trebuie sa aduci in compensare un teren limitrof fondului forestier cu o valoare de 5 ori mai mare si o suprafata de minim 3 ori mai mare.
- suprafata pe care poti sa o ceri este de 5% dar nu mai mult de 200mp.
- suprafata ceruta trebuie sa cuprinda suprafata constructiei, aleele si gardul.

concluzie: in cazul in care detii un teren din fond forestier mai mic de 3000mp este practic imposibil de a construi ceva. chiar si gard, altfel spus "te poti bucura" de el doar prin plata impozitului si a celorlate dari (contract de paza, reinnoirea vegetatiei de pe teren, etc)

- buna lege si gandita

Ca raspuns lui: AVLIL - se pare cu nu intelegi ceea ce presupune compensarea. NU PRESUPUNE CA CINEVA SA-TI DEA ALT TEREN (lucru expus mai sus) ci sa compensezi o suprafata defrisata cu una pe care o impaduresti. AMBELE PROPRIETATI fiind ale tale. DECI NU-TI DA NIMENI NIMC.
Din pacate am vorbit cu cei de la ITRSV si mi-au spus ca conform Ordinului 303 / 15.07.2002 suprafata maxima ce se poate defrisa este de 5% dar nu mai mult de 200 mp indiferent daca se aduce sau nu teren in compensare. In cazul in care se aduce teren in compensare se platesc mai putine taxe si atat. Au spus ca nu apare nicaieri faptul ca daca aduci teren in compensare ai posibilitatea de a scoate din circuitul silvic mai mult de 5%.
Va multumesc pentru raspunsul acordat.

Din cate inteleg, pe un teren de 600 mp intravilan cu destinatia padure nu se poate construi niciodata ceva, sau mai bine zis se poate construi orice pe suprafata de 30 mp (5%).
Sub nici o forma nu ma refeream sa se dea de catre cineva teren. Ci ma refeream la faptul de a da proprietarul, adica eu, o suprafata in compensare pentru a fi impadurita. Adica sa dau 50 mp in alta locatie pentru a fi impadurita si eu sa pot obtine autorizare pe 80 mp. Dar, cei de la ITRSV mi-au spus ca nu este posibil.
Va multumesc pentru raspuns.

Am sa ma interesez, sa vad ce apare in certificatul de urbanism. Dar, nici teren in compensare nu se poate da pentru a mai putea scoate o bucata de teren din circuitul forestier?
Avand in vedere dificila comunicare cu cei de la ITRSV, nu gasesc solutia la urmatoarea problema. Detin 2 terenuri in intravilanul unui oras care sunt trecute ca si categorie de folosinta padure. Conform legii pot scoate doar 5% din suprafata detinuta. Astfel de pe primul teren nu am posibilitatea de a construi deoarece 5% este o suprafata prea mica ~ 30 mp. Terenurie sunt pe aceeasi strada si fac parte din acelasi ocol silvic , si nu stiu daca se accepta ca ex. sa se cumuleze suprafetele si sa pot scoate suprafata de 5% rezultata de pe un singur teren. Daca acest lucru se poate si are o baza juridica. In cazul in care nu se poate cum altfel as putea obtine pentru constructie o suprafata mai mare?
Multumesc anticipat.