avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate Dana geo

Activitate Dana geo

Buna seara. Am de realizat bugetul local pt o institutie.
Ma poate indruma cineva va rog?
Salarii baza se refera la totalul salariilor se incadrare?
Care este ordinea va rog mult cum se realizeaza avand ultimu stat al lunii dec .
Răspuns la discuția Cotizatie sindicat
Va multumesc frumos . Multumesc mult
Răspuns la discuția Cotizatie sindicat
Lucrez in cadrul unei Politii Locale,deci in institutie publica.
Domnii salariatii care ma ameninta cu instanta..sustin ca in legea sindicatelor desi eu nu am gasit asa ceva..ar fi scris ca retragerea din sindicat se ia in considerare din data semnarii cererii..iar daca cererea a fost facuta in decembrie ..nici pt luna decembrie nu trebuie sa i se ia acea cotizatie.
Mai am o intrebare.
Eu ca si institutie publica..cand oamenii isi scriu adresa de retragere din sindicat.. Catre sindicat..nu catre compartimentul de salarizare..trebuie sa astept si confirmarea celor de la sindicat?
Cand seEtrimit adeziuni..astept raspunsul celor de la sindicat ca si confirmare si accept dupa care luna urmatoare retin acea cotizarie.
La retragere se procedeaza la fel?
Răspuns la discuția Cotizatie sindicat
Incepand cu 1 ianuarie au scris.
Altii nu au specificat

Cornel Vasile a scris:

In cerere nu s-a mentionat data de cand nu mai vor ?

Răspuns la discuția Cotizatie sindicat
Buna seara.
Am si eu o intrebare
Referitor la cererile de retragere de la un sindicat.
Am urmatoarea situatie.
Am pers care mi au adus in cursul lunii decembrie respectiv pe 28 dec ,cereri ca ei de la 1 ian nu vor sa li se mai opreasca suma aferenta pt sinducat.acum pe data de 8 ian ...platesc salatiile aferente lunii decembrie ..eu ca si personal de la salarizare consider ca cererile sunt valabile din feb..respectiv salariile pt ian..in care sa nu fie evidentiata suma retinuta pt sindicat in fluturas.
Oamenii..personalul..sustin ca ei acum pe data de 8 ian..vor sa nu mai aibe retinuta suma..repet desi cererea este inregistrata cu data de 28 dec.
Exista vreo baza legata in care se specifica ca retragerea din sindicat se aplica in luna in curs?
Cum pot proceda eu corect..
Ms mult astept rasp
I