avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate maria.cristina20

Activitate maria.cristina20

multumesc de sfat! O sa astept sa vad daca fac ei ceva apoi voi inainta cu cererea partajului.
Multumesc ! Nu e vorba de asta deloc. Pur si simplu dupa un divort foarte urat si controversat -in urma caruia am decis sa nu cer partajul (inca) din cauza ca fetele noastre au ramas sa locuiasca la el-acum dupa 8 ani vin cu discutia ca vor inapoi apartamentul pe numele socrilor.
E vorba de o donatie simpla-am cumparat de fapt apartamentul de la ei -am dat o garsoniera care era a sotului (a lor) si eu am pus diferenta pentru un apartament cu doua camere (actualul apartament si unde locuiau ei initial). Eu le-am dat diferenta si ulterior au optat sa faca donatie in loc de inscriere prin vanzare-cumparare (a fost asa mai ieftin). Deci donatia a fost facuta pe sotul meu si pe mine.
Multumesc mult-as ama gandeam si eu dar, ma gandeam ca poate au vreo cale sa atace donatia .
In timpul casatoriei am primit atat sotul meu cat si eu ca donatie un imobil de la parintii sotului (pe numele amandoura). In urma cu cativa ani am divortat , insa eu nu am cerut partajul (jumatea mea din apartament) deoarece fiicele noastre au ramas sa locuiasca in apartament cu tatal lor si nu am vrut sa le prejudiciez. Fostul sot si parintii lui incearca acum sa retraga donatia si sa o treaca iar pe numele parintilor-Intrebarea mea e daca este posibil din punct de vedere legal, fara acordul meu. Situatia a fost foarte complicata in urma divortului-si teama mea e ca fetele vor ramane si fara acel apartament care prin drept li se cuvine lor . In decembrie am fost amenintata ca daca nu cedez de buna coie o sa ma duca in instanta. Eu vreau doar sa astept ca fetele sa faca 18 ani sa le donez partea mea -fostul sot s-a recasatorit si are un alt copil, Va rog frumos sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac ina ceasta situatia!