avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate DRichard

Activitate DRichard

In data de 08.08.2017 am fost implicat intr-un accident rutier impreuna cu alte 2 autoturimse. Primul autoturism a intrat in coliziune cu cel de al 2-lea autorurism,proiectandul pe primul in autoturismul meu parcat,mai exact auto 1 se afla in depasire,auto 2 a efectuat viraj stanga fara a se asigura intrand in coliziune cu auto 1 care in cele din urma a fost proiectat in auto 3 parcat. Fiind vorba de 3 masini implicate a fost chemata politia care a constatat ca auto 2 este vinovat deoarece nu a acordat prioritate. Am urmat procedurile normale,am deschis dosar de dauna, masina mea in urma constatarii a rezultat dauna totala mi s-a comunicat valoarea acesteia 5260 euro ,am acceptat si urma sa mi se faca plata...vinovatul a contestat procesul verbal intocmit de catre politie si puna in data de azi 06.01.2019 nu am fost despagubit,mentionez ca judecatoria a propus solutionarea pe data de 28.06.2018 dar inca nu am primit hotatarea acasa. As avea 2 intrebari :
1. Dreptul de a face apel in 30 zile incepe de la data publicarii solutiei pe portal.just.ro sau de la data primirii hotatarii acasa?
2.Pot cere penalitati pentru intarziere de plata deoare a trecut aproape 1 an si jumatate si eu sub nici o forma nu pot fi gasit vinovat de catre instanta sau altcineva doarece masina mea era parcata regulamentar ,adica se stia de la bun incepit ca o sa fiu despagubit dar nu se stia de catre cine o sa fiu despagubit.