avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate cerbucristi1

Activitate cerbucristi1

Fapta lui se incadreaza la inselaciune si foloase necuvenite. Nu inteleg cum a reusit sa inchida luna contabila si sa genereze factura fara ca eu sa vad contractul. Intradevar am gresit platind factura dar pur si simplu m-a inselat pe fata. Mi-a trimis un urdin de plata care ulterior a fost anulat iar in notificarea trimisa tot de el imi spune ca acel contract e valabil, desi eu nu am semnat nimic. Cum poate sa minta anumite persoane si sa fure asa?
Este vorba de o lucrare pentru inchidere a balconului. Trebuia sa existe contract, mai ales ca este specificat in factura emisa. Acesta nu mai raspunde la telefon si nu vrea sa ia legatura cu mine. Nu doreste sa imi returneze banii. Am facut plangere la politie si ANPC dar dureaza prea mult.
Am fost inselat cu suma de 5000 de lei de catre o firma prin crearea unei facturi in baza unui contract care nu mi-a fost adus la cunostinta decat dupa 30 de zile si avand alti termeni decat cei spusi de angajatii care mi-au pasit pragul casei.
Cum se poate sa genereze o factura in baza unui contract care nu este semnat de ambele parti? Contabila firmei cum a generat factura si a facut inchiderea de luna? Cand mi-am dat seama de fapta comisa de ei si greseala mea de a platit toata lucrarea, m-au rugat sa le semnez contractul, dar eu nu sunt de acord cu termenii prezentati acolo, plus ca l-au trimis dupa 30 de zile. De 60 de zile ma rog de ei sa imi returneze suma de bani si imi tot arunca motive: sa ia inca 2 lucrari ca sa poata sa ma plateasca, ca imi da din buzunarul lui ori pe data de 29.12.2018 mi-a trimis un ordin de plata care ulterior a fost anulat de catre administrator doar ca sa traga de timp.
Mi-a trimis o notificare prin care imi spune ca era in termen contractul, lucru neadevarat deoarece nu este semnat de mine, si implicit contractul este NUL. Acesta nu mai doreste sa imi raspunda la telefon si nu doreste sa imi returneze suma de bani spunand sa il dau in judecata.
Cum s-a facut inchiderea de luna daca acel contract nu era semnat de mine?
Daca pe factura scria " conform contractului numarul ....." inseamna ca se stia de contract, aceasta factura fiind trimisa chiar de el iar administratorul mi-a prezentat alti termeni fara de contract si cand am inceput sa pun intrebari mi-a trimis un contract cu termeni in favoarea lui, lucru cu care nu am fost de acord. I-am cerut in 25 de zile de la plata facturii prin transfer bancar sa imi returneze suma de bani inapoi, dar acesta in loc sa o returneze a preferat sa cumpere alte materiale pentru viitorii clienti.
Au trecut aproape 70 de zile, nu raspunde deloc la telefon, acesta da doar mesaje.
Ce pot sa fac in cazul acesta?
O firma mi-a emis o factura in baza unui contract nesemnat de mine. Am platit-o fara sa imi dau seama iar contractul mi-a fost trimis pe mail dupa 30 de zile. Am refuzat sa il semnez pentru ca erau alti termeni fata de cei prezentati verbal si am cerut banii inapoi. Au trecut aproape 70 de zile si acesta nu doreste sa imi returneze banii inapoi.
Cum au reusit sa emita o factura in baza unui contract nesemnat si cum au facut inchiderea de luna daca nu au returnat suma de bani catre contul meu?