avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate valigigi

Activitate valigigi

Răspuns la discuția Plata pentru demisie.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Deci daca as semna acel act, ar fi o nulitate. Nu imi pot face nimic legal. Eu sunt constient ca ei au platit acea suma catre firma de recrutare. Mai departe cred ca folosesc aceasta "amenintare" ca sa nu piarda si banii si oamenii. Mai ales ca firma are nevoie de oameni.
Buna ziua,

Acum 2 luni am semnat un contract de angajare cu o firma de recrutare. Firma de recrutare m-a detasat sa lucrez la o alta firma. Dupa doua luni firma unde am lucrat a dorit sa ma preia de la firma de recrutare. Doar ca trebuia sa plateasca pentru preluarea mea suma de 5000 de lei. S-au inteles si au platit. Eu daca aleg sa raman la aceasta firma trebuie sa semnez un act aditional ca in cazul in care imi dau demisia intr-un an de zile, trebuie sa platesc eu la randul meu suma de 5000 de lei catre firma care m-a preluat ca sa recupereze ei cat au platit pentru preluarea mea. Acum intreb...este legal asa ceva? Daca eu aleg sa imi dau demisia, ma pot actiona in instant avand castig de cauza?
Mentionez ca nu este vorba de niciun training, pregatire, scolarizare.

Va multumesc!