avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate Simona RR

Activitate Simona RR

Discuție Divort
Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Intentionez sa depun actele de divort. In timpul casatoriei am cumparat impreuna cu sotul un apartament prin programul Prima casa. Intre timp el si a deschis o firma si a fost nevoit sa ia un credit pe firma unde a trebuit sa semnez si eu ca coplatitor, desi nu am nici o legatura cu firma. Doar el este administrator si are 5 angajati. Am mai luat si un credit de nevoi personale, bani care de asemenea s au dus in firma, unde iar a trebuit sa semnez ca si coplatitor. Pe toate cele trei credite eu figurez ca si coplatitor. Firma nu merge tocmai bine, motiv pentru care de cateva luni sotul nu isi mai plateste contributiile, nu are nici un venit in acte.
Intrebarea mea este: cine ramane cu aceste credite dupa divort avand in vedere ca el nu are nici un venit in acte? Cum pot sa ies din postura de coplatitor?
Intentionez sa depun actele la tribunal, avem doi copii, si as vrea sa pastrez eu apartamentul.
As vrea sa va mai intreb cum se calculeaza banii care ar trebui sa ii dau eu lui pt apartament. Jumatate din avansul dat si jumatate din ratele platite, chiar si pt perioada cand el nu are venit in acte?