avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate georgix

Activitate georgix

Discuție bonuri masa
as vrea sa va intreb :
Daca un salariat nu are un program de lucru de 8 ore ( are mai putin) si este la al doilea loc de munca poate beneficia de bonuri de masa?
Răspuns la discuția vanzare mijloace fixe
multumesc!
ce se intampla, de fapt s-a desfiintat o sectie de croitorie iar angajatele au cerut sa cumpere masini de cusut.
Eu intocmesc factura cu valoarea de vanzare si chitanta prin caserie.
Dar garda financiara zice ca de fapt nu pot sa fac factura catre persoane fizice decat daca factura este insotita de bon fiscal ( casa de marcat). Eu nu pot sa achizitionez casa de marcat doar pentru acest lucru.
Eu nu fac nimic ilegal dar... sunt intr-o mare dilema
Incerc sa gasesc o portita pentru a rezolva acet lucru
1 . As vrea sa aflu in ce conditii pot vinde un mijloc fix la persoane fizice?
este legal cu factura si chitanta prin caserie?
2. Daca un angajat strica un mijloc fix ii pot imputa contravaloarea lui si sa-i incasez suma pe baza de factura?
Va multumesc!
Discuție co
buna ziua,
As vrea si eu sa stiu daca in cazul disponibilizarii la somaj se mai restituie contravaloarea concediului de odihna necuvenit?
Va multumesc!
Discuție litigiu
buna ziua,
va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare......
In cazul unui litigiu(revendicare teren ) sterasina casei este un indiciu pentru stabilirea hotarului ? sau zidul casei?


Va multumesc !
Răspuns la discuția societati in faliment
VA MULTUMESC FF MULT. M-AM LAMURIT=D>
va rog sa-mi spuneti : se aplica taxare inversa la societatile aflate in faliment?????????
multumesc!!!!!
Discuție factura fiscala
buna ziua!
o societate care isi desfasoara activ. in sistem lohn, in momentul in care livreaza marfa la ce curs factureaza?
cel din ziua livrarii marfii ? sau cel din ziua anterioara?
cum este corect?
si inca ceva este corect cel afisat de BNR?
multumesc !
Răspuns la discuția Plati numerar
dar platile???????? multumesc fff mult!
Discuție Plati numerar
va rog sa-mi spuneti referitor la incasarile si platile in numerar prin caseria societatii care este plafonul maxim pentru persoanele fizice sau juridice.#-o