avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate Iomut

Activitate Iomut

Stiu acest lucru.... Dar ma refer la legea 416/2001. La acea indemnizatie socioala sau pensie sociala cum ii spune, unde ma pot interesa? mulțumesc.
Buna ziua!Ma scuzați ca va deranjez. Va rog frumos sa ma lămuriti si pe mine, daca se poate. Soacra mea a împlinit 60 de ani pe 16 februarie anul acesta. Are 7 ani (80-87) lucrați cap-coadă ca tricotior in 3 ture, grupa 2. I se mai adaugă ceva la ani daca are grupa 2, plus somaj sau prenatal cum i se spunea pe timpul acela, 3 luni cum se lua atunci pentru doi copii? Poate ieși acum la pensie, cu pensia minimă, sau pot încerca sa o scot pe caz de boala ea luând de ceva ani un tratament psihiatric, cum ma îndrumați sa procedez. Astept un raspuns mulțumesc.
Sincer nu cunoasc prezenta lege , dar in citatia primita spune ca nu mai poate primi complemetara pentru ca se imparte salariul cumnatului de 1950 lei la 3 persoane , el nu are legatura cu copilu nu este pe numele lui ?
Adica spuneti ca nu aveau de ce sa i ia alocatia complementara ?
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Al doilea copil este nascut pe 1 februarie 2018.
Răspuns la discuția Stimulent insertie
Fata este nascuta pe 1 februarie 2018.

Cornel Vasile a scris:

Pentru indemnizatia CCC : trebuie sa aveti minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei de nastere a copilului.

Pentru cel de-al doilea copil , detaliati exact perioada lucrata de sot ....

Răspuns la discuția Stimulent insertie
La o luna dupa ce a facut fata un an a inceput sa lucreze si sotul cu acte in regula .
Cornel Vasile a scris:

Pentru indemnizatia CCC : trebuie sa aveti minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei de nastere a copilului.

Pentru cel de-al doilea copil , detaliati exact perioada lucrata de sot ....

Buna seara , ma scuzati ca va deranjez ,am si eu o intrebare . Sora mea in varsta de 24 de ani are un baietel de 6 anisori , a stat in concubinaj cu un baiat care din pacate cand avea nepotul doi ani jumatate , a facut accident de masina cu masina firmei la care lucra si a murit , baiatul este pe numele lui si in prezent ia pensie dupa el . Dupa trei ani sora mea si a facut alta relatie , stau impreuna dar nu sunt cucunati , in prezent este insarcinata in 7 luni cu actualul cumnat care si el lucreaza in bucuresti cu acte in regula la o firma de consctructii . Nepotul a luat pana acum si complementara pe care ia oprit o pe motiv ca sta in concubinaj si se imparte salariul lui la 4 persoane , este normal acest lucru avand in vedere ca nu sunt cucunati si baiatul este pe numele tatalui sau care a murit ,daca vor sa se cunune o sa i opreasca si pensia ? Astept un raspuns cat mai curand multumesc

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Pai noi avem doi copii ,un baietel de doi ani 3 luni ,pentru el am luat prima data prenatal , si intre timp am nascut ai fata cand avea baiatu un an si patru luni , pentru baiat am terminat in septembrie 2018, si fata face pe 1 februarie 2019 un an si mai am de luat pentru fetita inca un an .

1 februarie 2018

Cornel Vasile a scris:

Care este data de nastere a copilului?

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Am inteles , el are 5 ani pe cartea de munca pana sa se nasca fata ,dar a fost in strainatatea si de trei ani nu a mai fost angajat , se poate sa ia chiar si asa ?

Cornel Vasile a scris:

Sotul dvs trebuie sa aiba minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei de nastere a copilului.