Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este adevarat ca daca stai in concubinaj iti poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este adevarat ca daca stai in concubinaj iti poate opri complementara sau pensia copilului tau primita de pe urma tatalui care este decedat ?

Buna seara , ma scuzati ca va deranjez ,am si eu o intrebare . Sora mea in varsta de 24 de ani are un baietel de 6 anisori , a stat in concubinaj cu un baiat care din pacate cand avea nepotul doi ani jumatate , a facut accident de masina cu masina firmei la care lucra si a murit , baiatul este pe numele lui si in prezent ia pensie dupa el . Dupa trei ani sora mea si a facut alta relatie , stau impreuna dar nu sunt cucunati , in prezent este insarcinata in 7 luni cu actualul cumnat care si el lucreaza in bucuresti cu acte in regula la o firma de consctructii . Nepotul a luat pana acum si complementara pe care ia oprit o pe motiv ca sta in concubinaj si se imparte salariul lui la 4 persoane , este normal acest lucru avand in vedere ca nu sunt cucunati si baiatul este pe numele tatalui sau care a murit ,daca vor sa se cunune o sa i opreasca si pensia ? Astept un raspuns cat mai curand multumesc

Iomut, utilizator
Nu cunosc sa existe un astfel de text de lege .
Adica spuneti ca nu aveau de ce sa i ia alocatia complementara ?
Dreptul la alocație încetează în luna următoare celei în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute de prezenta lege.

Persoana in cauza mai îndeplinește condițiile prevăzute de prezenta lege?
Sincer nu cunoasc prezenta lege , dar in citatia primita spune ca nu mai poate primi complemetara pentru ca se imparte salariul cumnatului de 1950 lei la 3 persoane , el nu are legatura cu copilu nu este pe numele lui ?
Iomut, utilizator
Daca nu sunt cununati nu are cum sai seiain considerare venitul.

Beneficiază de alocația , familia formată din soț, soție și copiii aflați în întreținerea acestora, care locuiesc împreună, denumită în continuare familie.