avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate livius1302

Activitate livius1302

Problema este ca eu am contract cu o firma offshore (Brazilia, Gibraltar) iar banii imi sunt trimisi din Italia. Legislatia italiana n-o cunosc dar am inteles ca in felul asta ei reusesc, legal, sa nu plateasca impozit pentru salariul meu. Nu este problema mea si niciodata nu am scormonit detalii de genul asta. Pe mine m-a multumit doar faptul ca sunt platit la timp si respectam conditiile unui contract in format electronic pe care multa lume nu ar da doua parale. Iar faptul ca fiecare proiect dureaza 3-5 luni si are locatie in tari diferite nu imi da posibilitatea sa-mi iau rezidenta in vreo tara. Pe mine ma intereseaza doar sa fiu legal, adica sa nu incalc vreo lege prin nestiinta sau omisiune. De exemplu, inca nu stiu pana acum cat trebuie sa platesc impozit din acesti bani? Am intrebat la fisc si raspunsul a fost un suras tamp si un dat din umeri la fel de elegant.......Nu au reusit sa ma lamureasca si din acest motiv am inceput sa caut explicatii si lamuriri pe forumuri unde se pare ca sunt oameni care stiu ce vorbesc si au habar de ceea ce spun.....:)
Buna ziua,
De lamurit nu sunt lamurit 100% dar am citit codul fiscal intre timp si am inteles cate ceva. Ideea este ca eu am job project based, in diverse tari si nu am rezidenta in vreuna din ele, chiar daca stau plecat din Romania 9-10 luni pe an. Din ce am inteles, daca reusesti sa dovedesti ca firma platitoare a salariului a platit impozit in tara unde-i inregistrata nu mai trebuie sa platesti si aici sau se plateste mai putin, asta apropo de dubla impunere. In cazul meu firma angajatoare este prin intermediari, alta firma de recruitment, si nu mi-ar da niciodata acte care sa dovedeasca plata impozitului in tara respectiva.
Multumesc foarte mult, acum m-am mai luminat.
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum se impoziteaza venitul meu care se compune din salariu venit din strainatate.(mentionez ca petrec mai mult de 6 luni in strainatate). Eventual daca stie cineva cuantumuri de sume ori actul legislativ care reglementeza chestia asta? Multumesc:)