avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanPetru

Activitate BogdanPetru

Răspuns la discuția Boxa in spatiu comun !
Nu exista acordul vecinilor legat de acel spatiu fapt sustinut si de presedintele de asociatie . Atunci cand s-a facut inchirierea s-a facut sa zicem pe prietenie fara acordul vecinilor .
Deci ce este de facut ?
In blocul meu la fiecare etaj unde era spatiul destinat ghenei de gunoi se afla cate o boxa ! Boxa de la etajul meu este inchiriata de un vecin care sustine ca doar el are dreptul la folosinta ( motivele date de el : sta in bloc de 35 ani , spatiul este inchiriat lui ) . Doresc sa platesc si eu cota parte de chirie la aceasta boxa dar ma lovesc de refuzul lui si de presedintele de asociatie care se codeste sa ma adauge ca a 2a persoana care plateste chirie pentru boxa . Mentionez ca in boxa respectiva se afla contoarul de gaz al apartamentului meu.
Boxa ca restul boxelor este spatiu comun si nu exista acte de proprietate pentru nici o boxa din bloc ci doar acte de inchiriere cum sustine cel care are boxa acum si o doreste doar pentru el.
apartamentul in care stau este cumparat de 5 luni si este proprietate personala.
Este legal sa mi se refuze dreptul de a folosi boxa ?
Cum pot actiona pentru a avea si eu dreptul la boxa respectiva ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns .